Home הריון ולידהלידה 10 סיבות למה כדאי לקחת דולה / יסמין פליגלמן

10 סיבות למה כדאי לקחת דולה / יסמין פליגלמן

by אמא


מאז שאני מלווה לידות, הנשים אותן ליוותי תמיד אמרו לי שמאד עזרתי להן בלידה. העיסויים, המילה הטובה כשצריך לצד השקט והרגיעות , התנועתיות, החיבוק, כל אלה ועוד, עזרו ליצור חווית לידה אחרת. אחת הנשים אפילו אמרה לי שהיא מאד שמחה שהייתי איתה בלידה כי היא לא היתה צריכה לדבר בכדי שאני אבין מה היא רוצה או צריכה. פשוט הייתי שם בשבילה ומלאתי אחר הצרכים שלה מבלי לשאול שאלות. עוד היא אמרה לי שהיא לא היתה מוותרת על בעלה בלידה אבל הליווי שלי הכניס בו רוגע שעזר לו לתפקד מדהים בלידה.

אבל עד שאני לא חוויתי לידה עם דולה לא הבנתי עד כמה זה עוזר…

בהריון השני שלי, לאחר לידה ראשונה שהסתיימה בניתוח, היה לי ברור שללידה אני מגיעה עם דולה. ואני יכולה לומר מהחוויה האישית שלי שיש הבדל עצום. עצם הנוכחות של הדולה איתי בחדר כבר גרמה לי להרפות ולדעת שאני בידיים טובות. ההרפייה הזו גרמה לי להתמודד היטב עם הצירים וקידמה אותי לעבר הנסיכה שלי.

כשהדולה שלי הופיעה בחדר, זה היה כאילו הגיעה פיה ויכולתי לנשום לרווחה ולהשתחרר…


לטעמי יש הרבה סיבות למה כדאי לקחת דולה, קיבצתי כאן את המרכזיות שבהן:


  1. אתם בהריון ראשון, מזל טוב! ההריון מביא איתו הרבה תחושות ורגשות. אושר, שמחה, התרגשות גדולה ולצידם גם חששות ופחדים, איך תהיה הלידה? כמה זמן היא תיקח? איך אתמודד עם הצירים? איך אדע מתי ללכת לבית היולדות? ועוד הרבה שאלות לא ברורות שעולות וצפות. ליווי של דולה בלידה מגדיל את הסיכוי לחווית לידה טובה ומאפשר לכם מענה לשאלות ולהתלבטויות שלכם.
  2. לדולה יש תפקיד חשוב גם בלידות חוזרות. במיוחד אם הלידות הקודמות זכורות כמשהו טראומתי. אם הן הסתיימו בניתוח, ואקום, עם חתך וכו'. בעזרת הדולה אפשר לעבד את חווית הלידה הקודמת, ולהגיע הפעם ממקום חדש, נקי ומאפשר. פגישות העבודה שלפני הלידה עם הדולה יחזירו ליולדת את האמון בעצמה ובגופה שיודעים ללדת.

  3. הטלפון של הדולה תמיד פתוח! היא זמינה 24 שעות ביממה לכל שאלה, חשש, עידכון או סתם שיחת חולין. איתה אתם מתייעצים בנוגע לכל עניין שקשור בהריון וכשמתחיל תהליך הלידה, מחליטים ביחד איתה מתי הזמן המתאים להגיע לבית היולדות.

  4. הדולה גורמת לבני הזוג להגיע ללידה עם ביטחון בעצמם ובתהליך הלידה. עצם העובדה שהזוג מגיע לחדר לידה עם דולה שמבינה את התהליך, נמצאת איתם בחדר כל הזמן ועוזרת ומסייעת ליולדת ולבן זוגה במסע המדהים הזה, מורידה משמעותית את סף המתח והחרדה האפשריים לקראת הלידה.

  5. לכל דולה יש "ארגז כלים" איתו היא עובדת. הכלים הללו כוללים שיטות מגע, צמחים, דמיון מודרך,  דיקור ועוד. הכלים הללו יכולים מאד לעזור ליולדת גם בפן הפיזי של התמודדות עם הצירים וגם בפן הנפשי של פחדים, חששות, טראומות וכו'.

  6. דולה מאד יכולה לעזור ליולדת ללדת בצורה טבעית ללא התערבויות ומשככים. ידוע כי התנועתיות, העיסויים, העידוד, הפירגון, והמילה הטובה ובכלל האוירה שנוצרת בחדר עוזרים ליולדת להרפות, להשתחרר ולהתמודד עם צירי הלידה בצורה טובה ובכך להימנע מהתערבויות כאלה ואחרות.

  7. גם בלידות אפידורליות לדולה יש תפקיד חשוב. אמנם יכולת התנועה של האישה עם אפידורל היא מינימלית, אבל עדיין יש מה לעשות על מנת לעזור לעובר, שעושה בעצמו עבודה לא פשוטה בכלל בלידה, לעבור בתעלת הלידה. גם בלידה כזו  הדולה עוזרת בתנועתיות במיטה, לוחצת על נקודות לחיצה בגוף שמסייעות לתהליך, משתמשת בדמיון מודרך. הטכניקות הללו מאד עוזרות לקדם את היולדת במסע שלה אל עבר התינוק.

  8. גם בן הזוג זקוק לתמיכה בלידה! אמנם הוא לא חש את צירי הלידה אבל כאשר הוא רואה את האישה שאיתו, הוא מאד רוצה לעזור לה ולא תמיד יודע מה לעשות או איך לעשות נכון. הדולה יכולה לכוון את בן הזוג גם בפגישות המקדימות ללידה וגם בלידה עצמה ולגרום לו להרגיש שותף מלא בתהליך הזוגי הזה. הדולה גם מאפשרת לבן הזוג את היכולת לנוח מדי פעם בלידה, לצאת להתאוורר, לשתות משהו, לחזור עם כוחות מחודשים בעוד הוא יודע שבת זוגו נמצאת ברגעים הללו בידיים טובות. גם אחרי שהתינוק נולד וצריך לקחת אותו לתינוקיה, האב הטרי יכול להתלוות אליו בעודו יודע כי בת זוגו שזה עתה ילדה נמצאת בחדר עם הדולה והיא לא לבד.

  9. יש נשים שאין להן מלווה ללידה. אמהות חד הוריות, נשים שבני זוגן נמצאים הרבה בחו"ל, אנשי צבא או כאלה שעובדים בעבודה שלא מאפשרת להם להתחייב להגיע ולהיות רגע המרגש הזה של הלידה. הדולה, אמנם, לא משמשת תחליף לבן הזוג אך בהחלט אפשר לסמוך על זה שהיא תגיע ברגע האמת ותעשה כל שביכולתה על מנת לתמוך ביולדת ולגרום לחווית לידה קסומה.

  10. מחקרים מוכיחים כי לידה עם דולה מפחיתה את הסיכויים להתערבויות, זירוזים, חתכים, לידות מכשירניות, ניתוחים קיסריים ומעלה את הסיכוי לחווית לידה טובה ומעצימה.


אני חושבת שהדבר החשוב ביותר הוא שדולה מגיעה לחדר לידה למען הזוג. מטרתה העיקרית היא לעזור לזוג לחוות חווית לידה קסומה ועוצמתית. אין לה שום אינטרס אחר בחדר לידה פרט לזוג שאיתו היא נמצאת ולכן היא תשתמש בכל הכלים שיש ברשותה על מנת לגרום לכך…


יסמין פליגלמן,

דולה ומדריכת הכנה ללידה

מטפלת ברפלקסולוגיה, רייקי ועיסוי נשים הרות

מעבירה סדנאות לעיסוי תינוקות

052-4732856


הבלוג שלי: http://blog.tapuz.co.il/yasmindoula

You may also like

1 comment

חן 13 באפריל 2011 - 14:29

אני לקחתי את דפי זילברמן, דולה מדהימה שהפכה את הלידה שלי לחווית לידה טובה ומעצימה !!
בטוה שהיא תלווה אותי גם בלידות הבאות.
ואני עוד ידועה כמי שלא אוהבת שנוגעים בה בזמן כאב..
דפי היתה מדהימה בלשון המעטה..

Reply

Leave a Comment