Home הריון ולידההריוןהריון בסיכון ושמירת הריון פגים ועמותת לה"ב

פגים ועמותת לה"ב

by אמא

פג הוא תינוק שנולד לפני הזמן או במשקל נמוך, אך יש היום מספר קריטריונים אשר קובעים האם תינוק שנולד הוא פג

חלוקה לפי משקל איננה רלוונטית. אם כבר אולי ניתן לדבר על חלוקה לפי שבועות לידה(מתחת לשבוע 36 בד"כ) אך גם היא לא תהייה מדוייקת עקב ב עיות אינדוידואליות רבות שעלולות להיות- או לא להיות ועל פיהן תקבע חומרת המצב של הפג.

ישנם מספר חלוקות ברורות:
1. 1750- שרק מתחת למשקל זה מקבלת הפגייה תמיכה להולדת פג.
2. 1500- מתחת לו נחשב הפג כ"משקל לידה קטן מאוד"
3. 2000 – שזהו משקל השחרור הצפוי (במידה ובעיות נוספות לא יפריעו).

כ10% מהיילודים בארץ היום נולדים פגים.

ישנם הריונות רבים בסיכון אשר יש להם סבירות גבוהה ללידת פג, ולא תמיד ההורים מוכנים נפשית למצב כזה, מאחר וטיפול והתמודדות עם תינוק שהוא פג היא לא תמיד קלה, במיוחד כשזה נוחת עליך בהפתעה כשיש לידות מוקדמות.

ישנן מספר דרגות של פגות, עד משקל 1000 גרם, בין 1000-1500 , 1500-1800  והדרגה הפחות קריטית שהיא 1800-2000 גרם, כשבמצב האחרון בד"כ מספיק מעקב ביחידת מעבר שהיא משהו בין תינוקיה לפגיה.

לרוב תינוק משתחרר מבית החולים כשהוא שוקל לפחות 2 ק"ג, וכשהוא נושם ואוכל באופן עצמאי ובעל יכולת לשמור על חום גוף.

תינוקות שנולדים פגים זקוקים לטיפול ומעקב רפואי צמודים יותר מאשר תינוק רגיל שנולד בזמן, ולרוב יש לפגים מעקב גדילה ומעקב התפתחות, תוך שנתיים בד"כ התינוקות שנולדו פגים מדביקים את קצב הגדילה וההתפתחות.

בתקופת ההריון שלי, הייתי בסיכון ללידה מוקדמת בגלל צירים מוקדמים, ואח"כ בגלל IUGR, ולכן אשפזו אותי בשבוע 33 למעקב על יובל, ובשבוע 36 ניתחו.

בתקופת האשפוז המליצו לנו לעשות סיור בפגיה ולקבל הדרכה מאחר והיה חשש שהוא יוולד בסביבות ה1500 גרם, וכדי שיהיה לנו קל יותר להתכונן נפשית לענין.

ראינו שם תינוקות קטנטנים , חלקם בגודל כף יד, כל כך חסרי אונים ועדינים, ולעין שרגילה לראות תינוקות במשקל 2.5-4 קילו בממוצע זה מראה שהוא די חריג ולעיתים קשה לעיכול. אבל אני שמחה שהלכנו , קיבלנו הסברים לגבי הטיפול, המוניטורים וכל החוטים שמחוברים אליהם, ועל התהליך התפתחות שלהם.

לשמחתי הרבה לא הגענו לשם אלא ליחידת המעבר , אבל למדנו משהו מהחוויה.

באותה תקופה חיפשתי מידע על טיפול בפגים, יש את פורום הורים לפגים בתפוז, ששם קיבלתי מידע ואינפורמציה, ויש שם גם סיפורי לידה מרתקים של פגים, ונתקלתי גם בעמותת לה"ב, שזו עמותה שפועלת למען קידום נושא הפגים בישראל.

אני חושבת שהעמותה הזו עושה פעולת קודש ולכן מצאתי לנכון להביא קישור לאתר העמותה ולחוברת הדרכה  לטיפול בפגיםשהם כתבו, שיכולה לשמש הורים רבים אשר נולד להם פג.

עמותת לה"ב – למען הפגים בישראל – פועלת רבות על מנת לקדם נושאים הקשורים בפגים ובמשפחותיהם ולהגביר את המודעות לנושא הפגים וצורכיהם המיוחדים הן במהלך שהותם בפגייה והן לאחר שחרורם.

פעילויות העמותה:

 • פתיחת ערוץ מידע עיקרי וחיוני להורים לפגים, לרבות הפקת חוברת הדרכה להורי הפג הטרי וחוברת הדרכה לקראת שחרור.
 • הפקת יום הפג בישראל.
 • פרויקט שדרוג חדרי הורים בפגיות ברחבי הארץ (בתרומת סימילאק).
 • רכישה של ציוד חיוני והיקפי לפגיות.
 • יוזמה להקמת בנק חלב אם.
 • פיקוח פעיל בכל הקשור למתן חיסונים נגד ה- RSV בקופות החולים.
 • בדיקה ושדרוג של מערך הפיזיותרפיה בארץ.
 • הצעות חקיקה להטבת מצב הפגים ומשפחותיהם.
 • הארכת חופשת הלידה של הורים לפגים (מאוקטובר 2005 הוארכה זכאות חופשת הלידה של הורים לפגים ששהו בפגייה 12-5 שבועות).
 • הקמת מנגנון תמיכה בפג לאחר השחרור.
 • הקמה ותחזוקה של קו חם להורים לפגים.

כמו כן שוקדת העמותה על השגת תרופות והקמת חנות מיוחדת לצורכי פגים, והיא פועלת להוזלת עלויות למשפחות הפגים. העמותה מהווה כתובת לתלונות ולבעיות של הורים לפגים, ובעיות רבות של הורים ופגים נפתרו לאחר התערבותה.

העמותה הוקמה בשנת 2004 על ידי הורים לפגים. זו עמותה רשומה שהיא מוסד ציבורי (הכרה בתרומות לפי סעיף 46 ) ללא כוונת רווח, והיא פועלת בישראל בהתנדבות ללא מקבלי שכר. מידע נוסף על פעילות העמותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלה. כמו כן אפשר להיעזר במתנדבי העמותה שבמחלקות הפגים.

You may also like

Leave a Comment