Home טורים אישייםחיבור ראשון / אורנה ויינמן חי עוצמת השקט / אורנה וינמן חי

עוצמת השקט / אורנה וינמן חי

by אמא

בנות יקרות, השבוע חוויתי חוויה מדהימה שהעבירה לי את משמעות עוצמתו של השקט וההקשבה.

אם תקשבנה לעולם מסביבנו תגלנה שהוא עמוס ברעשים חיצוניים: מכוניות, קולות אנשים, טלפונים ניידים, והצורך שלנו לדבר. מתי אנחנו עוצרות להקשיב לקולות שבוקעים מתוכינו? נו, באמת עצרתם לחשוב על כך או שאתן ביד אחת מחזיקות ילד, בשניה בקבוק, שפורפרת הטלפון נעוצה באוזנכן וכבדרך אגב אתן קוראות את מה שאני כותבת? זה יותר מדויק נכון?

המתנה הכי טובה שתוכלנה לעשות זה לעצור הכל ולהקשיב לשקט, אבל, הסיפור שלי מתקשר דווקא לשקט בלידה.
השבוע ליוויתי יולדת, לידה שניה שהחליטה ללדת הכי טבעי וללא משככי כאבים.
היא קראה, למדה הקשיבה לעצמה והלידה הייתה חוויה עוצמתית מדהימה. את רוב מהלך הצירים עברה בבית מתנועעת על כדור, נושמת נכון מקבלת תמיכה וחיזוקים מהסביבה עד שהצירים נעשו תכופים והיא נסעה לבית-החולים שהיה מאוד קרוב לביתה ( שיקול חשוב מאוד בהחלטה מתי לצאת לבית-החולים). 

החיבור הראשון למוניטור הראה פתיחה חמש, היולדת הוכנסה מיד לחדר הלידה ולאחר שעתיים ילדה תינוק בריא ומדהים בכריעה על שש נתמכת עם כדור פיזיו ללא תפרים. זו הייתה באמת לידה שאני מאחלת לכל היולדות והדולות המלוות לעבור. 
מה שאפיין את הלידה הזו היה השקט המדהים שאליו היא נכנסה וההקשבה המיוחדת שהקשיבו לה הצוות והמלווים מתוך אותה השתיקה. היא הייתה בסוג של בועה משל עצמה, כן היא צעקה בצירים וסבלה כאבים ולאחר מכן סיפרה שבשלב מסוים הרהרה באפידורל, אבל ההתכנסות אל תוך עצמה, גרמה לחיבור מדהים אל גופה, אל הנקודה אליה כיוונה המיילדת ללחיצה, הכל היה במן סינכרון מלא של אובדן-שליטה ושליטה עצומה במקביל.

דרך הלידה הנפלאה הזו אני רוצה לחזק כל אחת ואחת מכן, בין אם היא בהריון, בלידה, אם לילדים… אנחנו הנשים בעלות כוחות עצומים זו הסיבה שאנחנו יכולות לעבור לידות. יש אינטואיציה פנימית ונכונה בכל אחת ואחת מאיתנו אנחנו יכולות להפעיל אותה נכון ולהקשיב לה באמת רק מתוך השקט. אז, יקרות שלי, הפחיתו רעשים חיצוניים ומלאו עצמכן בשקט דרכו תרגישו את עוצמתכן והדרך לפעול עבורכן נכון תפתח במלואה מן ההקשבה.


אורנה וינמן-חי

MA ב-"התפתחות הילד",  אוניברסיטת בר-אילן

מנחת זוגות בשיטת "PAIRS", אוניברסיטת בר-אילן.

מנחת קבוצות הכנה ללידה ודולה.

[email protected]

You may also like

3 comments

מיטל אמא של הלל 17 במאי 2010 - 12:43

נשמע כמו לידת חלום שאני הייתי רוצה לחוות…
האם זה באמת אפשרי אחרי לידת ואקום??

Reply
אורנה וינמן-חי 17 במאי 2010 - 17:32

מיטל יקרה,
זו אכן הייתה לידת חלום וחלומות ניתנו לנו כדי שנגשים אותם. הכל מסתבר בראש שלנו, אנו מסוגלים ליצור מודעות מלאה למה שאנחנו רוצים ולכוון את עצמינו לכך. אני חלילה לא יוצאת נגד הרפואה היא בפירוש מצילה חיים ומרפאת מחלה אלא שלידה, במידה והכל תקין נתפסת כמעט כמו מחלה. האוירה בבית-החולים, החלוקים הלבנים, המיכשור הרפואי כל אלו אם נרצה או לא מרחיקים אותנו מהשקט שכל-כך נדרש ללידה. אני לא יודעת מה היה בלידה של הילל אבל, היא בטח הייתה ארוכה מאוד, ייתכן שקיבלת זירוז, ןאפידורל. כל אלה עייפו אותך מאוד ולא היו לך כבר כוחות לשלב הלחיצות. אני ילדתי שתי לידות וואקום ואת השלישית לא. זה קרה ממש במקרה מבלי לדעת את מה שאני יודעת היום. אשמח לשתף אותך עוד אם תרצי.

Reply
מיטל אמא של הלל 18 במאי 2010 - 8:31

היי אורנה,
דווקא היתה לי לידה מהירה מאוד. הגעתי כבר עם פתיחה של 4 ורוב בלידה פשוט ישנתי (לא קיבלתי שום זירוז)…רק לחצתי 3 שעות ושזה לא התקדם הלחץ בחדר לידה גבר, נכנסו מיליון אחיות ורופאים, היה חשש לניתוח חירום אך אחרי כמה משיכות של הואקום ולחיצות על הבטן הלל שלי יצא..
פשוט האוירה הלחוצה ממש לא התאימה לי למרות העבודה הטובה שהצוות עשה.
הייתי כן רוצה לדעת להשתמש בצירים ולדעת לעבוד איתם מאשר סתם לצרוח "אפידורל" וכן הייתי רוצה אוירה נעימה ותומכת בחדר לידה. האם זה ניתן?

Reply

Leave a Comment