Home הריון ולידההריוןהריון בסיכון ושמירת הריון מהי בדיקת חלבון שלייתי / ד"ר ורד קויתי

מהי בדיקת חלבון שלייתי / ד"ר ורד קויתי

by אמא

 

 

לא ניתן היום לרפא רעלת הריון באופן מוחלט אך ניתן להחליש את חומרתה, להשפיע על מועד הופעתה ולהאיץ את הבשלת הרקמות אצל העובר כדי שיינזק כמה שפחות.

בשורה משמחת לנשים בהריון. מעתה ניתן לבצע בישראל בדיקת דם לזיהוי מוקדם של רעלת הריון. מדובר בבדיקה חדשה הנקראת בדיקת חלבון שלייתי, המתבצעת בשבועות 8-13 להריון. הבדיקה מאפשרת, לראשונה בעולם, לחזות את הסיכון להתפרצות רעלת היריון 6 חודשים מאוחר יותר והיא פרי פיתוח של חברת סטארט אפ ישראלית הנקראת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס. עד היום יכלה הרפואה לזהות רק חלק קטן מהנשים בסיכון להתפתחות המחלה על בסיס היסטוריה רפואית או מילדותית, אך גישה זאת מזהה רק כרבע מהנשים בסיכון.

רעלת הריון היא מחלה פוגעת באחת מתוך עשרים נשים בהריון וכאשר היא מתפרצת הדרך העיקרית להצלת חיי האם היא ליילד אותה מוקדם. במרבית המקרים עושים זאת הרופאים, באמצעות ניתוח קיסרי בגלל הסכנה לחייה ולעיתים קרובות גם לחיי העובר. הזיהוי המוקדם באמצעות הבדיקה החדשה מהווה פריצת דרך יחידה ובלעדית בעולם המאפשרת לרופא לבחון דרכים למניעה ובמקרה הצורך לטיפול תרופתי היכול בחלק מהמקרים למנוע את התפתחות המחלה ובמקרים אחרים להקטין את חומרתה. למרבה הצער, לא ניתן היום לרפא רעלת הריון באופן מוחלט אך ניתן להחליש את חומרתה, להשפיע על מועד הופעתה ולהאיץ את הבשלת הרקמות אצל העובר כדי שיינזק כמה שפחות.

1GEERהסיבה העיקרית של רעלת הריון, היא אי ספיקה של השליה התומכת בהריון. כמו במחלות חמורות אחרות, גם במקרה זה, גילוי מוקדם יכול להציל חיים, שכן בשלבים המוקדמים של ההריון רקמת השליה היא בעלת יכולת גבוהה יותר לעבור שינויים אשר ישפרו את תפקודה, אולם כאמור, המפתח לשינוי הוא הזיהוי המוקדם. מכל מקום, אישה אשר התברר כי היא נמצאת בסיכון צריכה לקבל השגחה רפואית הדוקה יותר וכן לנקוט במספר אמצעים היכולים להפחית בצורה משמעותית את הסיכון למחלה בחלק ניכר מהנשים. בין האמצעים, הקפדה על תזונה עשירה בסידן ובחומצה פולית ובחלק מהמקרים הטיפול בנוגדי טסיות דם כמו אספירין והפרין. אלה יכולים לצמצם את התפרצות המחלה ואף במקרים מסוימים למנוע אותה לגמרי. כמו כן, יש לשקול במקרים אלה לבדוק טיפול בקורטיקוסטרואידים באופן מניעתי שיביא להאצה בהבשלת רקמות העובר.

רעלת הריון יכולה לגרום לפרכוסים ולשטף דם במוח המהווים סכנת חיים ממשית לחיי האם ונחשבת גורם התמותה השני בשכיחותו בקרב נשים בהריון. המחלה אף מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם של האם, העלולות לפרוץ בעשור הרביעי לחייה ולקצר את תוחלת חיי האם בממוצע בעשר שנים. כאשר המחלה מתפרצת לפני תום ההריון, במטרה למנוע את תמותת האם, מיילדים אותה בדחיפות. יחד עם זאת יש לזכור כי לידה מוקדמת הננקטת כדרך להצלת חיי האם, לא פעם מביאה ללידת פג העשוי לסבול ממשקל נמוך, ריאות לא מפותחות, פגיעה בראיה, ירידה מוטורית ופגיעה קוגניטיבית. מחקרים מדעיים שנערכו לאחרונה הוכיחו כי גם ילדים שהתגברו על סיבוכי הפגות ונותרו בחיים היו בסכנה מוגברת לחלות בסוכרת ובהשמנה.

הבדיקה החדשה, אשר פותחה על בסיס מחקר מדעי במעבדות הטכניון וחברת הסטארט אפ הישראלית דיאגנוסטיק טכנולוג'יס, נמצאת בשלבי הגשה אחרונים למינהל המזון והתרופות של ארצות הברית, ה  – FDA. לבדיקה יש אישור של הקהילה האירופאית ואישור משרד הבריאות לשימוש באבחון טרום לידתי. חברת מרקורי, אשר מפיצה את הבדיקה ברחבי הארץ, החלה במשא ומתן עם קופות החולים, על מנת להכניסה לסל מורחב של בדיקות במהלך ההריון. במקביל פועלת מרקורי מול גניקולוגים, אחיות, חברות ביטוח ונשים בהריון. עד אז, ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי באחד מסניפי רשת המעבדות זר, במחיר של 390 שקלים, או במחיר של 340 שקל ברכישת שובר מוזל באתר האינטרנט בכתובת: http://protein13.co.il (יש להביא את השובר לבדיקת המעבדה). מידע נוסף אודות הבדיקה ניתן לקבל במוקד המאויש של חברת מרקורי בטלפון: 03-9387164.

 

[fusion_builder_container hundred_percent="yes" overflow="visible"][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="no" center_content="no" min_height="none"]

GRE

ד"ר ורד קיויתי

הכותבת הינה היא בעלת תואר ראשון בביולוגיה, תואר שני במנהל עסקים וטכנולוגיה ותואר שני ושלישי בביוכימיה וביולוגיה מולקולארית, וכן סיימה התמחות בתרפיה גנטית והנדסת רקמות ותאים בפקולטה לביו טכנולוגיה, כולם מהטכניון. בשנים האחרונות עוסקת בפיתוח מוצרים חדשים ובמחקרים קליניים בחברת הסטארט אפ הישראלית דיאגנוסטיק טכנולוג'יס, אשר פיתחה בדיקה לזיהוי מוקדם של רעלת הריון.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

You may also like

Leave a Comment