Home הריון ולידהלידה טיפים ללידה טבעית

טיפים ללידה טבעית

by אמא

החלטת שאת רוצה ללדת לידה טבעית.

כלומר ללא אפידורל, לסמוך על הגוף שלך שידע מה לעשות.

ברשומה זו תוכלי למצוא מספר המלצות מנשים שילדו לידות טבעיות.

בסך הכל הטבע הביא אותנו לעולם ונתן לגוף שלנו את הכלים ללדת בטבעיות. במשך מאות שנים נשים ילדו ללא שום משככי כאבים, כדרך הטבע, בעזרת מיילדות אשר הדריכו אותן, אך לא תמיד.

שיטת הלידה הטבעית תומכת בכך שגוף האישה מסוגל להתמודד עם הכאבים ועם הלידה, ללא שום התערבות חיצונית, למעט מקרים חריגים של מצג עכוז או מצוקה עוברית או בעיות כאלה ואחרות.

נתחיל מכך שבמידה והחלטת שאת הולכת על לידה טבעית, מומלץ לעשות קורס הכנה ללידה, אשר תומך בגישה הטבעית, שמתמקד בדרכים להתמודדות עם הכאב של הצירים, ומעודד לידה טבעית.

לאחר שעשית את קורס ההכנה ללידה,שכדאי שגם בן הזוג יעבור אותו יחד איתך כדי שידע לקראת מה הוא הולך,

מומלץ לעשות סיור בבתי חולים, להתעניין מה הגישה שלהם ללידה טבעית, האם יש מיילדות שמתמחות בלידה טבעית ללא אפידורל (יש בתי חולים שבהם לא כל המיילדות מוסמכות ללידה טבעית), האם יש בבית החולים חדר מיוחד ללידה טבעית, איזה אביזרים בית החולים מציע ליולדת ? האם יש ג'קוזי, כדורי פיזיו, ועוד אמצעים אחרים.


מומלץ לקרוא הרבה!!!! על לידה טבעית, לעבור על סיפורי לידה של נשים, להכנס לפורומים בנושא, להיות מוכנה נפשית לכאבים ולקושי הכרוך בכך, כדי שכשתגיעי לסיטואציה תדעי איך להתמודד איתה.

יש להתכונן נפשית לקראת הכאב, כאבי צירים הם כאבים נוראיים וחזקים שלא דומים לשום כאב אחר שהרגשת , כאב חד וחותך שמפלח לך את הרחם, וצריך לזכור שכמו שציר בא, כך הוא הולך, ושתוך כמה שעות זה יגמר.


עיסוי פירנאום– מומלץ להתחיל כבר בסביבות שבוע 35, לעשות מדי יום עיסוי פירנאום , אפילו בעזרת בן הזוג, עם שמן שקדים. עיסוי נכון והתמדה עד ללידה יכול לגרום להפחתת הסיכוי שיחתכו אותך או שיהיו קרעים במהלך הלידה, ומגמיש את אזור הפירנאום לקראת צאתו של ראש התינוק מתוכך.

בן הזוג גם צריך לעבור הכנה, כדאי שבזמן הלידה יהיה איתך מישהו שאת יודעת שלא ילחץ ולא ילחיץ, שיוכל לשמור על קור רוח ולהיות סבלני בשבילך, שיתמוך, יעודד, יחזק ויעזור, ילטף, יעשה מסאז אם צריך, ויתן לך את תחושת הבטחון שאת יכולה לסמוך עליו שהוא איתך ולצידך בתהליך.

כדאי לתת לבן הזוג לקרוא חומר, כדי שיבין לקראת מה הוא הולך , ואולי לשריין אמא או חברה טובה מבעוד מועד שיוכלו להחליף את הבעל מדי פעם כדי לתת לו לנוח ולך למלא מצברים.

חשוב מאוד להתכונן לקראת הלידה ומספר דברים שאת יכולה לעשות הינם:

  • ללמוד איך להתמודד עם הצירים באמצעות תנועה, בין אם בספרים, מאמרים או באינטרנט ולתרגל בבית
  • להכין מבעוד מועד כדור פיזיו שיכול להקל מאוד בזמן הצירים וגם לעזור לקדם את הלידה
  • נשימות – ללמוד איך לנשום נכון בשלבי הלידה השונים.
  • להכין תוכנית לידה מפורטת וגם לעבור על נהלי בית החולים שבו את הולכת ללדת, כדי לדעת מראש עד כמה אפשרית לידה טבעית ומה תוכלי לדרוש.
  • חשוב לזכור שהרבה מהצלחתה של לידה טבעית, תלוי במיילדת שלך, בנכונות שלה לעזור ולהיות סבלנית ובידע שלה.
  • עוד בחדר הלידה תשתדלי להיות נעימה עד כמה שאפשר, להיות נחמדה למיילדות למרות הכאבים כדי שלא "יסמנו" אותך כנודניקית וכאדם לא נעים ואז הסיכוי שיבואו לקראתך ויעזרו לך להגשים את חלום הלידה הטבעית יורד.
  • לתרגל אסרטיביות- שלך או של הבעל למול הצוות הרפואי. במידה וירצו לבצע פרוצדורות או נהלים שאינם הולכים בד בבד עם לידה טבעית, שאת או בעלך תדרשו לוודא עד כמה התהליך הכרחי והאם אפשר להמנע ממנו (זירוז, סטריפינג, פקיעת מי שפיר, מוניטור רציף, פתיחת וריד, חיתוך החיץ, אפידורל או קיסרי).

יחד עם זאת, חשוב להיות שלמה עם עצמך, לעיתים הטבע והנסיבות מחליטים אחרת, ויכול גם להיווצר מצב שבו כן תידרש התערבות רפואית בגלל 1001 סיבות. במידה ואת מרגישה שהכאבים הם מעבר ליכולת הסיבולת שלך , זה לא אסון אם תקחי אפידורל.

נכון, יש את האתגר לתת לגוף לעשות מה שהוא יודע עם תנועתיות נכונה ועם הדרכה, אבל יותר חשוב שתלדי תינוק בריא, ובמידה והלידה נמשכת יותר מדי זמן ולא מתקדמת, אין שום סיבה להתעקש על לידה טבעית ולסבול ולהיות מותשת.

You may also like

2 comments

אראלה רוסו-מאמנת נשימתית 24 במרץ 2012 - 8:41

לכל ההריוניות-
הנני מאמנת נשימתית בשיטת transformational breathing.מאומנות בשיטה מצליחות להתגבר בקלות על כאבי הצירים עי תרגול הטכניקה.שימוש בשיטה מעניק יתרונות בריאותיים נוספים כגון-איזון ריגשי-קיבולת נשימה משופרת-והרמוניה.
אין דבר משמח יותר מיולדת שבלידה שלה עברה בקלות יחסית
ללידה הקודמת וחוותה גלים של אושר במשך התהליך.

Reply
שלמה אסרף 16 בדצמבר 2012 - 10:57

גם אם הלידה לא מתקדמת , זירוז אינו הדבר הנכון לעשות.צריך לתת לולד לצאת בקצב שלו ולא לגרש אותו מהרחם.הוא ייצא כשהוא יהיה מוכן .תנוחות של שכיבה ולחיצות , מעכבות את היציאה ולא מזרזות.אפשר לשכך את הכאבים באמצעות שהיה במים , עיסוי וכדור פיזיו.התערבות לא טבעית יכולה לגרום לסיכון העובר.

Reply

Leave a Comment