Home תרבות ופנאי איך לעבור את ל"ג בעומר בשלום

איך לעבור את ל"ג בעומר בשלום

by אמא

מסקר פניות למיון ילדים עולה, כי לקראת ל"ג בעומר נרשמת עליה משמעותית בפניות למיון עקב היפגעויות ילדים כהולכי רגל ועקב כוויות.

מומחי בטר"ם בעלי פורום לבטיחות ילדים באתר doctors.co.il מסבירים לכם איך לעבור את החג בשלום:

מדי שנה, לקראת ל"ג בעומר, פוקדים ילדים רבים את חדרי המיון בבתי חולים עקב היפגעות בתאונות. ממצאי סקר היפגעות בקרב ילדים ונוער (עד גיל 18) שבדק פניות למיון במרכז רפואי לילדים במרכז הארץ מצביעים על עליה באחוז היפגעות ילדים כהולכי רגל בשיעור של 330% בהשוואה לשאר ימות השנה. כמו כן נרשמה עליה בשיעור של 200% בפניות למיון עקב כוויות, בהשוואה לשאר ימות השנה.

על כולנו מוטלת החובה לנסות ולמזער את הנזקים האפשריים העלולים להיגרם בחג. להלן מספר כללי בטיחות שיעזרו לעבור את ל"ג בעומר בשלום:

הולכי רגל

1. ליווי של מבוגר: מוטב כי מבוגרים ילוו את ילדיהם הצעירים בדרך לבית-הספר ובחזרה, לפחות במקומות שבהם על הילדים לעבור כבישים.

2. תרגול ואימון: על המבוגרים לתרגל ולאמן את ילדיהם בהליכה בדרך בטוחה, דרך שיש בה מספר מרבי של מדרכות ומספר מועט ככל האפשר של כבישים. כך, באמצעות תרגול, ילמדו הילדים כיצד להשתמש בדרך.
3. הקטנת הצורך להפעיל שיקול דעת: לילדים צעירים חסרים האמצעים להפעלת שיקול דעת בדרך, ולכן יש להקטין ככל הניתן את הצורך בשיקול דעת של ילדים צעירים בעת השימוש בדרך. יש להעדיף ללמד ילדים צעירים כללי התנהגות ברורים.

השמירה על הבטיחות בחג:

1. איסוף הקרשים:

אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.

אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים.

אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים.

2. תהליך הקמת המדורה:

–          מומלץ שאדם מבוגר ילווה את תהליך הקמת המדורה.

–          מיקום המדורה ייעשה בשטח נקי מקוצים ועשבים.

–          אין להבעיר מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.

–          יש לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה גדול מספיק.

–          אין להעמיד את הקרשים לגובה גבוה מדי מכיוון שהם עלולים לפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.

–          מומלץ לגדר את המדורה באבנים על מנת שהאש לא תתפשט, האבנים יהוו גם מחסום לכניסת הילדים לשטח המסוכן.

–          מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.

–          הבערת מדורה בחורשות וביערות מותרת רק במקומות מסומנים, המיועדים למטרה זו. רצוי להצטייד בטלפון סלולארי או לוודא שבקרבת מקום נמצא טלפון שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.

–          יש לדאוג להצטייד בערכת עזרה ראשונה שתכיל פלסטרים, תחבושות, משחה להרגעת העור כגון פניסטיל ג'ל, משחה אנטיספטית לחיטוי כוויות, שריטות ופציעות שטחיות, כגון ויטה מרפן ודליי מים למקרה של ליבוי האש.

–          יש להחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.


ועכשיו לחגיגה עצמה


במהלך המדורה:
1. יש למנות בוגר אשר יהיה אחראי על הבערת המדורה וישגיח על הילדים.
2. הדלקת המדורה תעשה באמצעות לפיד מתאים ע"י בוגר, תוך שמירה על כללי הבטיחות הנדרשים:

–          את האש מומלץ להדליק בעזרת טבליות ZIP או בכל חומר אחר שהכמות בו מדודה על מנת למנוע סיכון התלקחות הכרוך בשימוש בחומר הדלקה נוזלי. בסיום ההדלקה אין להשאיר את חומרי ההדלקה בשטח ולהרחיקם מהישג ידם של הילדים.

–          אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה.

–          הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מרבית.

–          אין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. פעולה זו מסוכנת מאוד ועלולה לגרום להתלקחות בני אדם.

–          יש להרחיק את הילדים ממקור האש על מנת למנוע כוויה. אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.

–          הפעלות ופעילויות לילדים יש לבצע לצד המדורה ולא מסביבה.

* את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה. תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.


בסיום הקומזיץ:
יש לכבות היטב את המדורה, לפזר עליה חול או לשפוך מים על הגחלים.
כאשר עוזבים את מקום המדורה, יש לוודא שהאש אכן כבויה, ולא נותרו גחלים בוערים .

במקרה של סכנת התפשטות שריפה יש להזעיק מיד את שירותי הכבאות בטלפון מספר 102.


ד"ר נצר חירם, רופא משפחה בקופ"ח כללית ומנהל פורום 'רפואת משפחה' באתר doctors.co.il מסביר כיצד יש להעניק עזרה ראשונה בתנאי השטח במקרה של כוויה:


הכוויה זהו פצע הפוגע בשלמות העור . הגורמים לכוויות הם חשיפה לטמפרטורה קיצונית (חום או קור) וכן חומרים כימיים. חומרת הכוויה נקבעת לפי מספר גורמים- מיקום הכוויה, שטח הכוויה ועומקה ובהתאם לכך גם נקבע טיפול הרפואי המתאים:

דרגה ראשונה– כוויה מדרגה ראשונה פוגעת רק בשכבה החיצונית של העור. העור בדרך-כלל נעשה אדום עם נפיחות וכאב של האזור הנפגע. אם האזור הפגוע אינו גדול ניתן לטפל בכוויה כזו ללא עזרה רפואית מקצועית ורוב הסיכויים שלא יהיה צורך בהמשך טיפול.


במקרה זה יש למרוח שכבה של משחה לטיפול בכוויות כמו, ויטה-מרפן, משחה אנטיספטית לחיטוי כוויות, שריטות ופציעות שטחיות, שאינה מחייבת מרשם רופא או משחת סילברול, חומר למריחה על כווייה בדרגה ראשונה ואפילו שנייה המחייבת מרשם רופא ולאחר פתיחת הקופסה אי אפשר יהיה לשמור אותה בתיק עזרה ראשונה אלא רק בקירור.

כווייה על שטח גדול יותר או איזור בעייתי, כמו פנים, בית חזה, מפשעה או בית שחי, יש למרוח את
אחת המשחות ולפנות לטיפול רפואי.


דרגה שנייה ושלישית– במקרים אלו יש לפנות לעזרה רפואית מיידית ורצוי להגיש טיפול ראשוני במקום:

כוויה מדרגה שנייה פוגעת בשתי שכבות העור החיצוניות והן נחלקות לכוויות שטחיות ולכוויות עמוקות. בכווייה השטחית, עדיין נמצא מרכיבי עור תקינים העשויים להשתקם בתוך שבועיים-שלושה ואילו בכווייה העמוקה שתי שכבות העור נהרסות, הריפוי נמשך זמן רב ובסופו תישאר צלקת.

במקרה של כווייה זו, המאופיינת בשלפוחיות, יש למרוח את אחת מהמשחות (המוזכרות בסעיף קודם) ולגשת מיד לאחות/מוקד רפואי.

דרגה שלישית– החמורה ביותר. כל שכבות העור נפגעות ונהרסות. יש לפנות לעזרה רפואית מיידית. ולטיפול הראשוני: יש להסיר מאזור הכוויה בגדים (שאינם דבוקים לאזור הכוויה) נעליים ותכשיטים, אין לשים קרח או חומרים שומניים, אין לפוצץ את השלפוחיות וכדי למנוע את צניחת טמפרטורות הגוף – יש לכסות את הנפגע בסדין או שמיכה נקייה.

חג שמח ובטוח לכולנו.

You may also like

Leave a Comment