Home תינוקות ופעוטות למה התינוק לא נרדם?

למה התינוק לא נרדם?

by אמא

אם התינוק שלכם עושה את לילותיו כימים ומונע מכם שינה שעות ארוכות אתם ודאי שואלים את עצמכם בתסכול שוב ושוב את השאלה הזו ועושים ככל יכולתכם כדי לעזור לו להירדם.

למעשה, אם זה המצב כדאי להיוועץ ביועצת שינה מוסמכת ולא להמשיך לגרור את הזמן, דווקא משום שהבעיה תחמיר עם ככל שהזמן יחלוף. תינוק שהתרגל לעזרה בהירדמות, ייאבד את היכולת להירדם בכוחות עצמו. מחזור השינה של התינוק אורך בין 90 ל 120 דקות, כאשר עם כל מחזור שינה חדש הוא צריך להיות מסוגל להירדם שוב וכאשר אינו מסוגל לעשות זאת לבד – הוא יבכה ויבקש את עזרתכם. זו הסיבה שהוא מעיר אתכם כל שעתיים, וזו הסיבה לעיגולים השחורים שהתחילו להיווצר לכם סביב העיניים. כאשר התינוק יודע להירדם לבד, מיד עם סיום מחזור אחד של שינה ועל סף יקיצה הוא פשוט יירדם שוב וישקע בשינה עמוקה. ממש כמונו, המבוגרים.

עם זאת, גם תינוק שפיתח יכולת הירדמות עצמית וכבר אינו תלותי עלול לפעמים 'לעשות לכם לילה'. זה קורה בדרך כלל כאשר משהו יציק לו, או כאשר הוא נמצא באחד משלבי המעבר בגדילה.

פתאום תמצאו את עצמכם שוב באותם ימי בראשית, כאשר עמדתם אובדי עצות מול הקטן שבוכה אין אונים.

רק כדי להזכיר, תוכלו לנסות כמה רעיונות להרדמת תינוקות בקלות –

קודם כל, בדקו שהחיתול יבש ונקי. שהוא לבוש היטב והטמפרטורה בחדר מתאימה לו. וודאו שהוא אכל די הצורך ואם עבר זמן מאז ההאכלה האחרונה, האכילו אותו שוב. ייתכן שהוא עדיין רעב.

כבו את האורות המלאכותיים שמציקים בדרך כלל לתינוקות. תוכלו להשאיר אור עמום, כדי שיוכל לראות אתכם. נענעו קלות את העריסה, והנעימו לו בשיר ערש מתוק.

אם הוא בחודשים הראשונים לחייו ועדיין אינו מתהפך, עטפו אותו היטב בחיתול או בשמיכה קלה, כך שגפיו יישמרו קרוב לגופו. באופן הזה התינוק ירגיש בטוח ומוגן, בדומה להרגשה שחווה בעודו עובר. כיוון שאין לו עדיין שליטה מוטורית על גפיו, הוא עלול להניע אותן בתנועות גדולות וחזקות שעלולות להעיר אותו בבהלה. 

אם הוא עדיין לא שקע בשינה ברוכה, נסו להציע לו אמבטיה של מים חמימים. למים השפעה רבה על תחושת התינוק ועל הרגעתו. לפעמים הקסם הזה יעבוד מיד ותקבלו חיוך מלאכי מיד כשירגיש את המים על גופו.

אבל אם כל זה עדיין לא משיג את התוצאה הרצויה והתינוק עדיין ערני וחסר מנוחה – בדקו מה עלול לטרוד כך את מנוחתו. בדקו את חום גופו, והאם לא קבל פצע או מכה.

באזור גיל שבעה חודשים, אפשר כבר לחשוש לשיניים שמתחילות לבקוע. שפשפו באצבע עדינה את הלסת, אם אלו אכן שיניים תוכלו להרגיש אותן מייד. במקרה זה הציעו לו נשכן כדי להקל על כאביו ואם אין לכם נשכן זמין תוכלו להמשיך לשפשף בעצמכם בעדינות. ניתן גם להקל באמצעות משככי כאבים מותאמים, אך הקפידו למלא אחר הוראות התרופה ולתת מנה מדודה.

אם לילות כאלה הופיעו בפתאומיות וחוזרים על עצמם, פנו בהקדם לרופא הילדים או לאחות בתחנה לבדיקה מקיפה. התינוק יודע מה מציק לו ומדוע הוא בוכה, אך למרבה התסכול אינו מצליח לספר לנו זאת. הוא אף פעם לא יבכה ארוכות לחינם.

והעיקר – אל תשכחו להנות מההורות ומהתקופה המקסימה הזו. לפעמים היא קצת דורשת, קצת מתישה ומעייפת – אך זו תקופה מדהימה שלא תחזור. כן, גם ללילות האלו אתם עוד תתגעגעו. 

 

You may also like

Leave a Comment