» » בלוג » תינוקות ופעוטות » בריאות והתפתחות » כבר מהגן – סימפטומים שלילד שלכם יש הפרעת קשב
בריאות והתפתחות הורות

כבר מהגן – סימפטומים שלילד שלכם יש הפרעת קשב

גן הילדים מהווה עבורנו ההורים מקום בו הילדים נמצאים בהשגחה לאורך היום כאשר אנחנו בעבודה. אך בפועל, לעתים אנו נוטים לשכוח, כי לגן הילדים גם אספקטים נוספים כמו: הקניית מיומנויות חברתיות, סיוע בחינוך ובהענקת אתגרים קוגניטיביים וגם סביבה המאפשרת לנו ולגננת לזהות כיצד הילד שלנו מתפקד מבחינה התפתחותית ביחס לילדים אחרים בגילו? כבר בגן הילדים, אנו יכולים לזהות את אחת התופעות הנפוצות בקרב ילדים – הפרעות קשב וריכוז.

הפרעות קשב וריכוז: הורים נוטים שלא לזהות את הסימפטומים

מחקר מעניין שבוצע באתונה[1] בחן את ההשקפה של הורים לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז בגילאי גן חובה על התנהגותם של הילדים. הסתבר, כי הורים לילדים הלוקים ב A.D.H.D. התייחסו לחוסר השקט, האימפולסיביות וחוסר היכולת להתרכז של הילדים כהתנהגות נורמלית האופיינית לבני גילם. בניגוד להורים לילדים שלא לוקים בהפרעות קשב וריכוז, הסימפטומים פחות הפריעו להם ולכן רבים מהם לא חשבו לנסות ולאבחנם.

הקשיבו להמלצות הגננת

בניגוד להורים, דווקא הגננות שהכירו את התופעה, שמו לב להתנהגות השונה של הילדים ביחס לקבוצת השווים שלהם בגן. הן אלו שהמליצו להורים לשקול אבחון מתאים ולגלות מה הסיבה להפרעות ההתנהגות של הילדים. לכן, הדרך הראשונה עבורכם כהורים, לדעת אם יתכן שילדיכם סובל מהפרעות קשב וריכוז היא באמצעות הקשבה לצוות החינוכי.

אם תבצעו אבחון הפרעות קשב וריכוז, חלק בלתי נפרד ממנו יהיה שאלון שצוות הגן ימלא על הילד ויאיר אספקטים שונים בהתנהגות של הילד לאורך היום בביצוע מטלות שונות ובמהלך האינטראקציה שלו עם ילדים אחרים בגן.

סימנים שאפשר לזהות גם בבית

גם במהלך חיי היום יום בבית, בסופי השבוע, בחגים ובשעות שאחרי הגן אתם יכולים לזהות את הסימנים הראשוניים המעידים על הפרעות קשב וריכוז. ילדים הסובלים מ ADHD  יהיו אקטיביים מאד, ינטו לשכוח חפצים ואף יסבלו מסרבול מוטורי – נטייה להתקל בחפצים או ליפול יותר מאחרים.

סימנים נוספים שאפשר לזהות הם – במהלך התקשורת עם הילד. ילדים ומבוגרים הסובלים מ- ADHD מתקשים לנהל שיחה בה אדם אחד מסיים את דבריו ומישהו ממשיך לדבר. הם נוטים לענות על שאלות לפני שסיימתם אותם, להתפרץ לדבריכם או לשנות נושאים במהירות רבה.

אם יש לילד אחים בגילאים הקרובים לגילו או שהוא משחק בבית עם חברים – יש בידכם עוד כלים לזהות את ההבדלים בין ההתנהגות של ילדכם לחבריו. בדרך כלל תגלו כי הוא חסר שקט, רץ, משתולל ונופל ומתקשה לשחק במשחקים הדורשים תכנון או ריכוז. תוכלו גם ליזום מראש פעילויות לילדים הדורשות ריכוז ברמה גבוה – כמו משחק לגו עדין לאורך זמן ולגלות האם ילדכם יוכל להתמיד בפעילות למשך שעה שלמה?

מה כדאי לעשות אם הילד מפגין את הסימפטומים שציינו?

בעבר הורים חששו מתיוג של הילד כבעל הפרעות קשב וריכוז בגיל כה צעיר. כיום, היכולת לשלב טיפולים שונים המקלים על הילד לקראת הכניסה למוסד חינוכי (הן טיפולים תרופתיים והן טיפולים הקשורים להביט הנפשי והרגשי של ההפרעה) הורים רבים מעדיפים לבצע את האבחון כבר בגיל מוקדם. למעשה, חלק מהסימפטומים להפרעות קשב וריכוז מופיעים כבר בשנים הראשונות לחייו של הילד ואם תבחנו היום ילד בן חמש שאובחן כלוקה A.D.H.D תגלו כי כבר לפני שנתיים ניתן היה לזהות חלק מהסימפטומים.

לסיכום, אם הגעתם למאמר הזה משום שאתם חוששים כי ילדכם לוקה בהפרעות קשב וריכוז או שהצוות החינוכי בגן המליץ לכם לגשת לאבחון מתאים – כדאי לנסות ולעבור על רשימת הסימפטומים שציינו לעיל ולגלות האם אתם מזהים את דפוסי ההתנהגות הללו בחיי היומיום של הילדים? חשוב לדעת כי מדובר בתופעה נפוצה שכדאי לאבחן כבר בגיל מוקדם עוד לפני הכניסה לכתה א' על מנת שהשנים הראשונות בבית הספר יהיו קלות יותר עבור הילד עם הטיפול המתאים. קראו עוד על אבחון הפרעות קשב וריכוז וגלו כיצד תוכלו לשנות את חייו של הילד מקצה לקצה?

 

אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

 

מקורות

[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2214.2006.00642.x

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול