Home תרבות ופנאימתכוניםמתכונים קינוחים עוגות יום הולדת – מתכון לעוגת יום הולדת – מתכון עוגה בסיסי / בת-שיר סולמי

עוגות יום הולדת – מתכון לעוגת יום הולדת – מתכון עוגה בסיסי / בת-שיר סולמי

by אמא

כולנו זוכרות את הפעם הראשונה שהוטלה עלינו המשימה לאפות עוגת יום הולדת מעוצבת ליום הולדתה של הבת שלנו. ילדות בגילאי 3-4 נוטות לפעמים לטשטוש בין דמיון למציאות, וכשזה מתחבר להערצה הגדולה לפיות ולנסיכות קיבלתן מבחן גדול ומרגש באימהות שלכן:

מדובר ברגע אחר, רגע שבו העולם עוצר ואת מוצאת את עצמך חשופה בחולשותייך כמשוללת כל יצירתיות אל קבל עם ועדת ביקורת קפדנית והכי חשוב – אל מול ילדתך האהובה.

אם נעזוב את הדרמות ומשקעי העבר ונישא עינינו אל המשימה באנרגיה חיובית, הרי שנמצא שלל אפשרויות להתמודד עם האתגר ולצאת כאשר ידינו על העליונה. מבחר עשיר של ספרים ובהם הנחיה מדויקת כיצד לעשות עוגות בצורות שונות ומפתיעות, ישמשו כמנעולן הפותח עבורך דלת לעולמות נסתרים ויעניקו לכן ביטחון בדרך. שלא לדבר על אינספור האפשרויות להדרכה שתמצאו באינטרנט. אבל אם לא זה ולא זה – הרי שבקונדיטוריות הרבות שמסביבנו, או בהזמנה מקונדיטור פרטי נוכל לפרגן לילדה עם עוגת יום הולדת מלכותית וחלומית.

אין אין חגיגה בלי עוגה

 

אין מה לעשות, כשמדובר ביום הולדת העוגה עומדת במרכז החגיגה. מדובר באחד הסמלים החשובים, אם לא החשוב ביותר בחגיגות היום המיוחד. כבר מגילאים צעירים מזהים את המאכל הטעים ויודעים שמדובר בדבר האמיתי. העוגה וצורותיה משתנות עם הגיל לפי מאפייניו של הילד וגילו. למשל, בגילאים הצעירים של שנה-שנתיים נראה חיות כמו ברווז, פרה, פילון וכו' בעוד בגילאי שלוש-ארבע נראה פיות ונסיכות אצל הבנות וספיידרמן ובנטן אצל הבנים.

הדרך הפשוטה להכין עוגה שוקולד

 

ילדים לומדים דרך החושים וילד שיכין בעצמו את העוגה יזכור את יום הולדתו כיום שבו הוא תרם וסייע בהכנת העוגה, ולכן כדאי מאוד להכינה איתו ביחד. הכנת עוגה עם הילד תאפשר לילד את תחושת המסוגלות הזו. במהלך הכנת העוגה הילד יטעם כמובן מהמרכיבים השונים ובהזדמנות זו גם יחווה את תהליך הכנת העוגה ולא רק יקבל מוצר מוגמר.

עוגת שוקולד בחושה וקלה להכנה:

4 ביצים

1 כוס סוכר

1 כוס קמח תופח (או כוס קמח עם חצי א. אפייה)

1 כוס שמן

1 כוס שוקולית

1/2 חבילת שוקולד מריר מומסת עם 1/2 חבילת שמנת מתוקה

לרוטב:

1חבילת שוקולד מריר מומסת עם 1/2 חבילת השמנת המתוקה שנשארה

זה הבסיס לעוגה לתבנית עגולה של 26 ס"מ, העוגה יוצאת נמוכה, מה שחוסך את העוגה שנזרקת אחרי שהילדים אוכלים ממילא רק את הציפוי עם הסוכריות.

את הצורות של העוגה אפשר לתת לילד לבחור מתוך ספרים  פשוטים וקלים בנושא ואפשרויות בחירה שיש היום באינטרנט. יש אפשרות לחתוך את העוגה ולהכין את הצורה המבוקשת. צורה של רכבת תהיה מורכבת ממלבנים שנחתוך ונציב אחד אחרי השני, או עוגה של כתר תהיה מורכבת מהעיגול של התבנית ועליה קודקודים שנחתוך מהעוגה.

 

עוגות מבצק סוכר

 

אם ברצונך להכין עם הילד עוגה עם דמויות מבצק סוכר תוכלי להכין עוגת בסיס משוקולד. עדיף שעוגה שכזו תהיה גבוהה ולכן כדאי להוסיף קמח למתכון הקודם: במקום כוס אחת של קמח תופח נוסיף 1/2 2 כוסות של קמח תופח או קמח רגיל עם שקית אחת של אבקת אפייה. על הבסיס של העוגה נוסיף בצק סוכר אותו ניתן לקנות לפי צבעים. גם יצירה בבצק סוכר היא פעילות מרתקת ביותר לכם ולילדים. אפשר למצוא בספרות מטבח או באינטרנט.

 

הדרך הפשוטה ביותר להכנת עוגה יפה וטעימה

 

אין מה לומר, לעיתים נסיבות וזמן אינם בהלימה עם הרצון והאידיאלים ואנו נאלצות לגשת לקונדיטוריה הקרובה ולהזמין עוגה. היום אפשר לעשות זאת אפילו בקלות דרך האינטרנט שכן לא מעט קונדיטורים עצמאיים ישמחו להכין עבורכם בדיוק את העוגה שעליה חולמים ילדיכם. חשוב לזכור שיום הולדת יש פעם בשנה ושעבור ילדך המאמץ שלך הוא שמראה את מידת האכפתיות והנכונות שלך. אבל אם החלטת ללכת על עוגה קנויה – עשי זאת בשמחה!

 

המאמר בשיתוף המרכז הישראלי למיגון – מנעולן

You may also like

Leave a Comment