» » בלוג » להיות אבא » יום ההורים – יום האב ויום האם / דרור אלון
להיות אבא מילה של אבא / דרור אלון

יום ההורים – יום האב ויום האם / דרור אלון

האם נכון לקיים את יום האם ויום האב? האם המושגים הללו אינם מיושנים מעט? עמדה זו תישמע אולי רדיקלית בתחילה, אך מי שיתעמק במה שעומד מאחוריה ואינו משתייך למחנה שמרן מאוד, יבין את הכוונה. בישראל יום האב אינו פופולארי כמו באירופה ובארצות הברית, אך יום האם הוא חלק בלתי נפרד מהתכנים בגני ילדים ובכתות הנמוכות בבית הספר. הנטייה בשנים האחרונות היא לכנות את יום האם "יום המשפחה", על מנת שלא להוציא אותנו, האבות, מתפקיד ההורות. אך מה משמעותו של יום המשפחה?

יום ההורים

האם נכון לקיים את יום האם ויום האב? האם המושגים הללו אינם מיושנים מעט?

עמדה זו תישמע אולי רדיקלית בתחילה, אך מי שיתעמק במה שעומד מאחוריה ואינו משתייך למחנה שמרן מאוד, יבין את הכוונה.

בישראל יום האב אינו פופולארי כמו באירופה ובארצות הברית, אך יום האם הוא חלק בלתי נפרד מהתכנים בגני ילדים ובכתות הנמוכות בבית הספר. הנטייה בשנים האחרונות היא לכנות את יום האם "יום המשפחה", על מנת שלא להוציא אותנו, האבות, מתפקיד ההורות.

אך מה משמעותו של יום המשפחה?

 

יום בו מוקירים את תפקידם של ההורים

עניינו העיקרי של יום האם, שנוסד בארצות הברית בתחילת המאה ה-20, היה להוקיר את תפקידה של האם במשפחה. יום האב שהגיע בעקבותיו ודרש שוויון מגדרי, נועד גם הוא להוקיר את מקומם של האבות בתא המשפחתי. אך 'יום המשפחה' נוטל מההורים, אמהות או אבות, את היום 'שלהם' והופך אותו ליום שאינו מיועד להוקרת תרומתם של ההורים לתא המשפחתי, אלא יום כללי בלי ערך ברור מאחוריו.

 

אז מה הבעיה?

 בהחלט יש טעם ביום לכבוד ההורים, אלא שמובן כי כיום ההבחנה המגדרית בין יום האב ויום האם אינה רלוונטית. המשפחות הגרעיניות בימינו עברו שינוי עצום, ולא מובן מאליו כי המשפחה הגרעינית כוללת אם, אב וילדים. ישנן משפחות חד הוריות של אם או אב בלבד, משפחות של שתי אמהות ושל שני אבות ואלו אינן יוצאות דופן כפי שהיו לפני 15 ו-20 שנה.

הרעיון, אם כן, הוא להחזיר את כבודם של ההורים ושל האבות ליום המשפחה אך לוותר על ההגדרות המגדריות ולכנות את היום המיוחד הזה בפשטות – יום ההורים. אין סיבה ולא כדאי להמעיט בתפקידם של ההורים, משני המינים, בתא המשפחתי.

מגיע להורים יום שכולו מוקדש עבורם, יום בו הילדים אינם נוטלים לעצמם את הבכורה אלא מכירים ומוקירים את תרומתם של הוריהם לחייהם. לכן, טענה זו אינה דורשת את ביטולו של יום המשפחה, יום האם או יום האב, אלא שינוי השם והחזרת המוקד אל ההורים.

כל זאת, מבלי להוציא מן הכלל של יום זה הורים וילדים אחרים – חד הוריים, הורים מאותו המין וכולי. כינון "יום ההורים", להבדיל מיום האם, יום האב או יום המשפחה, יסמן את ההפנמה בחברה של שינוי המודל המשפחתי שהיה נפוץ בעבר, יכלול בתוכו משפחות מכל הסוגים והמינים ועם זאת לא ייקח מן ההורים את זכותם המלאה ליום שכולו מוקדש אך ורק להם, אבות ואמהות באשר הם.

 

1
הגב

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
איה Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
איה
Guest
איה

שלום לכולם. כתבה מקסימה, אבל…. יום האם היה תמיד משהו מאוד מיוחד. זה כלל לא דומה ליום המשפחה או יום הורים, שהוא לדעתי הרבה יותר מוצלח, כי יום המשפחה חייב להיות כל השנה. יום הורים -זה משהו מיוחד באמת, אבל….. כשהחליטו על יום המשפחה, יצאו מנקודה שלא לכל הילדים יש אמא. אך גם לא לכל הילדים יש אבא. וישנם ילדים שאין להם כלל הורים (למשל ילדים שהוריהם נהרגו בפעולות איבה, תאונות או ממחלה). מה אז? איך הם מרגישים, כשכולם סביבם חוגגים ולהם אין עם מי? גם לי לא הייתה אמא מגיל צעיר והייתי רואה נשים צעירות ופחות צעירות ונערות ביום… Read more »

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול