» » בלוג » Johnson's Baby » איך מגדלים תינוק וילד מאושר
Johnson's Baby Johnson's Baby Featured

איך מגדלים תינוק וילד מאושר

כמו כל הורה שרוצה את הטוב ביותר עבור ילדו, גם מיכל כהן עשתה הכל כדי שילדיה, הילה, יואב ונטע, יהיו בריאים, שיעסקו בפעילויות מגוונות שימלאו את יומם, ושיקבלו אהבה ללא תנאים. עם זאת, כמו הורים רבים אחרים, גם היא מתמודדת עם שאלת המיליון הדולר: האם הילדים שלי מאושרים? "זה מה שאני וכל החברים שלי היינו רוצים לדעת"

shutterstock_106817507איך מגדלים תינוק וילד מאושר

כמו כל הורה שרוצה את הטוב ביותר עבור ילדו, גם מיכל כהן עשתה הכל כדי שילדיה, הילה, יואב ונטע, יהיו בריאים, שיעסקו בפעילויות מגוונות שימלאו את יומם, ושיקבלו אהבה ללא תנאים. עם זאת, כמו הורים רבים אחרים, גם היא מתמודדת עם שאלת המיליון הדולר: האם הילדים שלי מאושרים? "זה מה שאני וכל החברים שלי היינו רוצים לדעת", מסבירה מיכל.

 

תופתעו לגלות מה הופך את הילדים למאושרים. מומחים להתפתחות הילד שבדקו את הנושא אומרים שהאושר איננו משהו שאפשר להעניק לילד כמו מתנה בנייר עטיפה מרשרש. אדוורד האלוול, פסיכיאטר ומחבר הספר "אושרם של המבוגרים טמון בקטנים" (The Childhood Roots of Adult Happiness) אומר שילדים מפונקים מדי, בין אם הסיבה היא שיש להם המוני צעצועים או שהוריהם מגינים עליהם מפני אי-נוחות רגשית כלשהי, עלולים לגדול להיות בני נוער משועממים, ציניים וחסרי חיים. "הסוד לאושר הוא פנימי, לא חיצוני", אומר האלוול, שמדגיש כמה חשוב לסייע לילדים לפתח כלים פנימיים שיוכלו לסמוך עליהם כל החיים.

 

החדשות הטובות הן שאתה לא צריך להיות מומחה בפסיכולוגיית ילדים כדי להנחיל את החוזק הפנימי והחוכמה הנדרשים להתמודד עם העליות והמורדות של החיים. עם קצת סבלנות וגמישות, כל הורה יכול לתת לילדו שלו את הבסיס לחיים מאושרים.

 

לימדו לקרוא את הסימנים

תוך כדי התפתחותו מפעוט קטן לתינוק מגיב בן חצי שנה, הילד שלכם ידע להראות לכם כשמשהו לא נוח או מציק לו. פניו יאירו בחיוך שובה לבבות כשתיכנסו לחדר, הוא יזעק בבכי כשמישהו יקח ממנו את הצעצוע האהוב עליו. ובטח כבר שמתם לב שהוא עובר מחיוך לבכי עוד לפני שאתם מספיקים לתת לו מוצץ.

 

לדברי ליז אליוט, מחברת הספר, "מה קורה שם בפנים? איך פועלים המוח והמחשבה בחמש השנים הראשונות לחיים" (What's Going On in There? How the Brain and Mind Develop in the First Five Years of Life), העוסקת במערכת העצבים ומתמחה בילדים, רגשותיו של התינוק כל כך הפכפכים כי קליפת המוח שלו, האחראית על התגובות האוטומטיות, עדיין לא פועלת בצורה ברורה. היות שאזור זה מתפתח עם השנים, הילד יוכל לשלוט טוב יותר על התנהגותו ומצבי הרוח שלו, עם הזמן.

 

אם נראה לכם שהילד בוכה יותר משהוא צוחק, זה בגלל שתינוקות מרגישים יותר מצוקה מאושר. לכל בכי והבעות פנים המביעות מצוקה יש סיבה, מסבירה אליוט. אלה הם סימני מצוקה שהילד שולח כדי לאותת למי שמטפל בו שמשהו לא בסדר.

 

אבל אם התינוק בוכה, איך תדעו אם כואב לו משהו, אם הוא רעב, או סתם משועמם? "אמא רגישה יכולה להבחין בסוגי הבכי וההבעות השונים" אומר פול ס. הולינגר, מרצה לפסיכיאטריה במרכז Rush-Presbyterian-St. Luke's Medical Center  בשיקאגו. "הגבות, הפה והקולות שהתינוק מפיק הם מערכות האיתות שלו".

 

לדוגמה, תינוק במצוקה פיזית יבכה כשפינות הפה שלו כלפי מטה, וגבותיו מקושתות באמצע. כשהוא כועס, פניו יאדימו, הגבות שלו יפנו מטה, הלסת שלו תיסגר, והוא יצרח. רוב ההורים יודעים לזהות שתינוק חרד שקל לעצבן אותו איננו תינוק מרוצה, אבל הולינגר אומר שהורים רבים לא יודעים לזהות בזעם של תינוקם מצוקה. "אם יש קולות רמים או אורות בוהקים", הוא אומר, הילד יאותת שהוא במצוקה. "אם האור או הקולות ימשיכו, המצוקה שלו יהפכו לזעם".

 

 

קאסי מאסיה-וורנר, פסיכולוגית ילדים ומנהלת משותפת במכון לחרדה והפרעות במצב הרוח בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ניו יורק מזהירה שאין צורך להתאמץ לקרוא יותר מדי את מצבי הרוח של התינוק. "לא הייתי אומרת שתינוקות הם מאושרים או לא מאושרים", היא אומרת. "הם מרוצים או לא מרוצים, בהתאם לסביבה המיידית שלהם".

 

בעוד התינוקות הפעוטים ביותר לא בהכרח מרגישים מאושרים גם אם הם נראים כך, החדשות הטובות הן שגם כשהם צורחים, הם לא מודעים לכך רגשית. אליוט מסבירה ש"מרכזי הרגש החיצוניים" במוח התינוק מתחילים לפעול רק בגיל 6-8 חודשים, כשהוא מתחיל להרגיש את הרגשות הבאים לביטוי על פניו.

 

סביר להניח שהתינוק שלכם יודע להראות לכם כשהוא לא מרוצה. ישנם תינוקות שבוכים, ואחרים נהיים תלותיים לא יעזבו אותך לרגע. ככל שתכירו את אופי התינוק שלכם, כן תדעו להבחין טוב יותר בסימנים שיסבירו לכם אם משהו מטריד אותו. לתובנות מעמיקות יותר בנושא האופי הטבעי של ילדכם, קראו את המאמר שלנו, "האם ילדים נולדים מאושרים?"

 

פנו מקום לכיף והנאה

נכון, מובייל צבעוני וטעם רסק תפוחים אמנם יגרמו לתינוקת שלכם לחייך, אבל הדברים שיעשו אותה מאושרת פשוטים בהרבה: אלה אתם. וזה המפתח הראשון ליצירת ילד מאושר אומר האלוול. "צרו קשר עם התינוקת שלכם, שחקו איתה", הוא מייעץ. "אם כיף לכם עם הילדים שלכם, גם הם נהנים. אם תתחברו לילדים שלכם בגיל הילדות, זה כבר הצעד הראשון להבטיח שיהיו מאושרים".

 

משחק יוצר שמחה, אבל במשחק הילד גם מפתח כישורים חיוניים לאושרו העתידי. ככל שהוא יגדל, משחק לא מובנה יאפשר לו לגלות מה הוא אוהב לעשות – לבנות מבנים מקוביות, לרקוח שיקויים ממרכיבים במטבח, לצבוע בצבעי מים – וכך הוא יתכוון לקראת הקריירה העתידית שלו באמצעות משחקים. אבל כשאנחנו מדברים על "משחק" אנחנו לא מתכוונים לחוג מוסיקה, או ספורט, או כל פעילויות "העשרה". משחק הוא המצאה, יצירה וחלומות בהקיץ.

תיק רחצה+ מוצרי ג'ונסונס בייבי. צילום- אפרת אשל

עזרו להם לפתח את הכשרונות שלהם

המרשם של האלוול לאושר ארוך טווח כולל טוויסט מפתיע: אנשים מאושרים הם אלה שהצליחו לפתח כשרון כלשהו. למשל, כשהתינוקת שלכם הצליחה להכניס לבדה את הכפית לפה, או כשהיא עושה את הצעדים הראשונים שלה בעצמה, היא לומדת מטעויות, לומדת על התמדה ומשמעת, ואז היא חווה את אושר ההצלחה בזכות המאמצים שהשקיעה.

 

היא גם קוצרת את השבחים מאחרים, המעודדים אותה. והכי חשוב, היא מגלה שיש לה שליטה על חייה: אם היא מנסה לעשות משהו, היא בסוף תצליח. מחקרים מלמדים שתחושת השליטה הזאת באמצעות הצלחה ומיומנות היא גורם חשוב בהפיכת הילדים למבוגרים מאושרים.

 

האלוול מזהיר שילדים, כמו מבוגרים, צריכים לעשות מה שמעניין אותם, אחרת לא יהיה כל אושר בהצלחה שלהם. שלי לוי מכפר סבא, אומרת שבנה בן ה-3, גיא, מתעניין בבנייה יותר מכל דבר אחר. "זה גורם לו להרגיש טוב עם עצמו. אנחנו מנסים לעזור לו להתמקד בדברים אליהם יש לו נטייה טבעית, אלה הדברים שאנחנו רואים שהוא הכי נהנה מהם".

 

גוף בריא, ילדים מאושרים

שינה מרובה, פעילות גופנית ותזונה בריאה חשובות מאוד לבריאות הכללית של כולנו, ובמיוחד של ילדים. חשוב לתת לילדים מרחב לשחרר אנרגיה, בין אם לבעוט באוויר, לזחול לעבר הכדור שהם אוהבים, או ללכת הלוך ושוב, הלוך ושוב, בגינה – כל אלה יתרמו למצב רוח טוב. ושימו לב לצורך של ילדכם במסגרת: אמנם יש תינוקות מאוד גמישים, אבל רובם זקוקים ללוח זמנים ברור כדי להרגיש רגועים.

 

אולי כדאי גם לשים לב לקשר בין מצבי הרוח של התינוק לבין המזון שהוא אוכל. לפעמים ניתן למצוא קשר בין אכילת סוכר למצב רוח טוב, ולפעמים זה גורם לעצבנות. אלרגיות ורגישויות לאוכל יכולות גם למלא תפקיד בהתנהגות הילד ומצבי הרוח שלו. אם את מיניקה, את עשויה לגלות שהתינוק נהיה עצבני אחרי שאת אוכלת דברים מסוימים. אם את חושדת שתחליף החלב או התזונה של התינוק גורמים לו לסימני מצוקה, שוחחי עם רופא הילדים.

 

תנו להם להתמודד עם בעיות

בחצי השנה הראשונה לחייו, חשוב מאוד שההורים יגיבו לצורכי התינוק שלהם. "בשלב הזה אין דבר כזה פינוק יתר", אומרת מסיה וורנר פסיכולוגית ילדים. אבל אחרי חצי שנה, אם אתם רצים אליו אחרי כל גיהוק קטן, אתם פשוט גוזלים ממנו הזדמנויות חשובות ללמידה. מסיה וורנר אומרת שחשוב לתת לתינוקות לבכות קצת, כל עוד הם מקבלים מכם אהבה ותשומת לב חיובית בשאר הזמן.

 

אבל בטח תגידו, אנחנו אמורים לגדל ילדים מאושרים! אנחנו לא אמורים לגשת אליהם ולתקן הכל? ומסיה וורנר מסבירה, שלמעשה זוהי השגיאה הגדולה של כל ההורים בעלי הכוונות הטובות. ההורים משתדלים להקל על ילדיהם כל הזמן, כדי שיהיו מאושרים כל הזמן. אבל זה לא מציאותי. אל תקפצו בכל הזדמנות כדי לנסות לתקן דברים, היא אומרת. "ילדים צריכים ללמוד להתמודד עם מצוקה מסויימת, קצת אי-נוחות. תנו להם להיאבק, להבין דברים בעצמם, כי רק כך הם ילמדו איך להתמודד".

 

בשנה הראשונה לחיי התינוק, הוא לומד כל כך הרבה דברים: לשבת, לזחול, להחזיק דברים, ללכת ולדבק. כל הישג בונה את בטחונו ונותן לו סיפוק. אז אל תרוצו להרים לו את הצעצוע שהוא הפיל, או להביא לו את הדובי הרחוק: תנו לו קצת זמן, ועודדו אותו להשיג את הדברים בעצמו.

 

האלוול מסכימה שיש לאפשר לילדים מגוון חוויות, גם חוויות קשות או מתסכלות, כדי לסייע להם בבניית מאגר העוצמה הפנימית שיוביל אל האושר. בין אם הילד בן שבעה חודשים ומנסה לזחול, ובין אם הוא בן 7 ומנסה לפתור תרגילים בחשבון, האלוול מסבירה להורים שהוא ישתפר בהתמודדות עם מצבים קשים רק בכך שיתאמץ ויצליח להתגבר עליהם שוב ושוב.

 

תנו להם להיות עצובים או כעוסים

כשילדכם יגדל, תוכלו לעודד אותו להגדיר את הרגשות שלו ולבטא אותם בעל פה. אבל גם לפני שהוא לומד לדבר, תוכלו להראות לו תמונות של פרצופים ולשאול אותו איך הוא מרגיש. ילדים קטנים מבינים מהר מאוד מילים כמו "שמח", "כועס". כשהם מצליחים להביע את הרגשות שלהם במילים הם זוכים ביכולת חדשה שמאפשרת להם לזהות ולווסת רגשות.

 

יחד עם זאת, מסיה-וורנר מזהירה שאסור להגיב בהתרגשות יתרה לרגשות השליליים של הילד. "זה נורמלי שילדים יהיו רגישים מדי או תלויים ב, או עצבנים בגלל דברים הקשורים לסביבה, וזה לא אומר שהם לא מאושרים".

 

תגלו שזה חשוב במיוחד כשהילד גדל. כשהילד יושב בפינה בפרצוף עצוב במהלך מסיבת יום הולדת, התגובה הטבעית שלכם אולי תהיה לדחוף אותו למרכז העניינים כדי שיהנה. אבל חשוב דווקא לאפשר לו להיות עצוב. האלוול מודאג מכך ש"יש הורים שדואגים כל פעם שהילד שלהם חווה דחייה כלשהי, כשלא מזמינים אותו למסיבה, או כשהוא בוכה כי לא קיבל מה שרצה".

 

ילדים צריכים לדעת שמותר להיות עצובים, וזה בסדר – זה פשוט חלק מהחיים. ואם ננסה לקחת מהם את כל רגעי העצב, אנחנו עלולים לשלוח להם מסר שזה לא בסדר להיות עצוב. אנחנו צריכים לתת להם לחוות את כל סוגי הרגשות, כולל עצב.

 

שמשו להם דוגמה

לדברי דורה וונג, עוזרת מחקר בחוג לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת ניו מקסיקו ואם לזואי בת ה-3, ישנם מחקרים המראים שהורים יכולים להעביר לילדיהם את מצבי הרוח שלהם – לא בהכרח בגנים, אבל באמצעות התנהגויות וסגנון החינוך שלהם.

 

לטוב או לרע, ילדים יודעים לזהות את מצבי הרוח של הוריהם. אפילו תינוקות קטנים מחקים את הסגנון הרגשי של הוריהם, שלמעשה מפעיל אצלם נתיבים עצביים. במילים אחרות, כשאתם מחייכים, התינוק שלכם מחייך, והמוח שלו "מתחווט" על חיוך. בדומה לכך, אם יש לכם תינוק עצבני שבוכה שעות, הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות עבורו זה לשמור על רוגע, כי תינוקות יודעים לזהות את המצוקה של מי שמטפל בהם.

 

עם תינוקות שרק נולדו, הגיוני מאוד שתרגישו עייפים ותשושים, אבל אם תגלו שאתם כל הזמן מדוכאים או לחוצים מדי, חשוב שתקבלו עזרה. "הורים שנוטים לדיכאון מתקשים לפעמים להיות עקביים במשמעת שלהם ולתת לילד מסגרת, או לתמוך בו וליהנות איתו כל אלה עלולים להוביל לבעיות רגשיות", אומרת מסיה וורנר.

 

למדו אותם לעשות דברים משמעותיים

ככל שהילד שלכם גדל, כן ניתן ללמד אותו, אפילו באמצעות הדברים היומיומיים הקטנים ביותר, שישנו סיפוק בעזרה לאחר. מחקרים מראים שאנשים שחייהם מלאי משמעות מרגישים פחות בדיכאון. שרון כהן מווסט אורנג' בניו ג'רזי אומרת שצדקה ועזרה לאחרים הם חלק נכבד מחיי המשפחה. אפילו ילדים קטנים יכולים לקבל הרבה מהלמידה על כך. אחרי שרבקה, ביתה בת ה-5 של שרון, שמעה על הוריקן קתרינה, היא ובני כיתתה אספו ציוד ותיקים לתרום לילדים שאיבדו את כל רכושם.

 

כבר בגיל 10 חודשים, אתם יכולים ללמד את התינוקת שלכם על הסיפוק שבנתינה וקבלה. אם אתם נותנים לה לאכול בננה, תנו לה להאכיל גם אתכם. הראו לה שאתם שמחים ממחוות הנדיבות שלה. כשאתם מסרקים את שערה, תנו לה לסרק גם אתכם. הרגעים הקטנים האלה יכולים לטפח רגישות לשיתוף ודאגה לאחרים. כשהבת שלכם תגדל קצת יותר, תוכלו לשתף אותה במטלות הבית ולבקש ממנה דברים פשוטים, כמו לשים את הבגדים בסל הכביסה או לסדר את השולחן. כל אלה יעזרו לילדים להרגיש שגם להם יש מה לתרום.

 

שבע עצות לתינוקות: איך משמחים עוללים? מה עושים כשהילד מצוברח? שאלנו את אנשי BabyCenter, והם שיתפו אותנו בעצות מועילות משלהם והסבירו לנו איך מעלים חיוך על שפתי הילדים.

 

כוחה של מילה טובה

כל פעם שגאיה מתחילה לבכות בלי הפסקה, אני מוצאת מילה טובה להגיד לה. אני יכולה להגיב על כל צעד קטן שהיא עושה כדי להרגיע את עצמה, למשל אם היא לוקחת לעצמה טישו, או נושמת עמוק. היא תמיד מחייכת כשאני מגיבה כך. ואז נגמרת ההיסטריה, והיא יכולה להמשיך את היום. –הילה, אימה של גאיה, תל אביב.

 

תנו להם להתפרע

יש לי ילד שובב ופיזי מאוד. לקח לי המון זמן, אבל בסוף הבנתי שכל פעם שבן כועס או מתוסכל מאוד, הוא פשוט צריך לצאת החוצה לשחק או לרוץ בבית כמה דקות. אז גם אם אני עסוקה ומנסה להכין ארוחת ערב, אני עוצרת את הכל ומכריזה שהגיע הזמן להתפרע. עכשיו גם הוא יודע לבקש להתפרע כשהוא מרגיש צורך. זה תמיד עושה לו מצב רוח טוב. – יעל, אימו של רועי, חולון.

 

שטיפת רכב לשיפור מצב הרוח

יום אחד, כשהבת שלי הייתה מצוברחת, חשבתי שאני יכולה לשים אותה בשטיפת רכב, שתשטוף את המצב רוח הזה. אמרתי לה ללחוץ על איזה כפתור בלתי נראה כדי להיכנס לשטיפת הרכב ששוטפת מצבי רוח רעים, ואז סובבתי אותה, דגדגתי אותה ועשיתי קולות מצחיקים. כל פעם שאנחנו עושות את זה היא משתגעת מצחוק. –שירה, אימה של שחר, ירושלים.

 

עצרו והקשיבו

כשבני הבכור, בן שמונה, עצוב, לפעמים הוא פשוט רוצה שאקשיב לו. אחנו תמיד ממהרים למצוא פתרונות לבעיות של הילדים שלנו, או לתת להם תרופה שתעביר את מה שמציק להם. אני חושבת שלפעמים יותר כדאי לעצור הכל ולהיות באותו רגע. לשאול אותם מה קרה. אם הילד לא מוכן לדבר על זה באותו רגע, אני נותנת לו את מלוא תשומת הלב, משחקת איתו, ומתאמצת פשוט להיות שם לידו.

– דורית, אמם של נועה וגיא, בנימינה.

 

טפחו ילדים חברותיים

שני הבנים שלי תמיד נראים שמחים יותר כשהם בחברת בני משפחה וחברים. אני חושב שהם הכי שמחים באירועים משפחתיים גדולים, כשיש להם הזדמנות ליצור קשר עם הרבה מאוד אנשים שהם מכירים ואוהבים. לכן אנחנו לוקחים את הילדים שלנו איתנו לבילויים רבים. אני גם אוהב את העובדה שככה הילדים שלי לומדים איך ליצור אינטראקציה עם אנשים שונים וליהנות מכך.

– גיא, אביהם של יואב ואסף, חולון.

 

אפו פיצה

אני משתמש בטריק שלמדתי מספר ילדים. כשהבת שלי כועסת, אני תמיד אומר, "טוב, הגיע הזמן להפוך אותך לפיצה". אני מרים אותה ולש אותה ומניף אותה באוויר, עם קצת דגדוגים ומשחקים עדינים. אחר כך אני מעמיד פנים שאני שם עליה גבינה ורסק עגבניות, ואז אני שם אותה בתנור הדמיוני (על הספה) ותוך שניות אין לה מצב רוח רע! – ניר, אביהם של נטע, יובל ועומר.

 

אווררו את הרוחות הרעות

כשאנחנו נוסעים במכונית והבת שלי מצוברחת, אנחנו פותחים את כל החלונות, גם אם קר נורא בחוץ, ופשוט נותנים לכל ה"רוח הרעה" לנשוב החוצה. היא תמיד מרגישה טוב יותר אחר כך, וגם אנחנו!

– חגית, אימה של שחר, תל אביב.

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול