» » בלוג » Johnson's Baby » איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם?
Johnson's Baby Johnson's Baby Featured

איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם?

הפנטזיה הכי נפוצה של הורים לתינוקות רכים היא שהתינוק ישן כל הלילה. ריכזנו עבורכם כמה מהסודות שיעזרו לתינוק שלכם לישון שנת לילה מלאה ולהקנות לו הרגלי שינה בריאים כבר מהימים הראשונים.

shutterstock_183082757איך אנחנו יכולים לגרום לתינוק לישון לילה שלם?

בחודשים הראשונים, שנת לילה שלמה של תינוקות היא 6 שעות. בסוף השנה הראשונה לחייהם, הם כבר יכולים לישון 10-12 שעות בלילה.

יחד עם זאת יש לא מעט תינוקות שחורגים מהסטטיסטיקות הללו לטוב ולרע – כלומר יש תינוקות שישנים לילה שלם ורצוף רק לקראת גיל שנה ואף אחרי, ויש תינוקות, כמו הילדים שלי למשל, שבגיל חודשיים כבר ישנו לילה רצוף של 10-12 שעות. כל ילד וההרגלים שלו.

אז איך מייצרים לתינוק הרגלי שינה טובים יותר? 

אתם יכולים להתחיל על ידי הסדרת דפוסי השינה של התינוק. למדו אותו הרגלי שינה טובים כבר בהתחלה.
למרבה הצער, בימים הראשונים לחייו לא תוכלו לעשות דבר כדי לשלוט בדפוסי השינה שלו – הוא ישן היכן ומתי שהוא רוצה: אם הוא עייף, לא תצליחו להחזיק אותו ער, ואם הוא לא עייף, הוא פשוט יישאר ער. בד"כ לקראת גיל חודשיים כל נושא שעות העירות והשינה מתחיל להתאזן ובד"כ גם אם תדברו עם יועצת שינה, ייאמר לכם שתצטרכו להמתין לגיל חודשיים טרם יצירת שינוי כלשהו.

יחד עם זאת, כבר מהיום הראשון יש כמה דברים שאתם כן יכולים לעשות:

  •  לתת לתינוק "חפץ מעבר", כלומר, חפץ בטחון כלשהו, כמו שמיכה או בובת פרווה, שיהפכו לרכוש אהוב של הילד, שיוכל להרגיע אותו ולעזור לו להירדם. דרך מצויינת להפוך את השמיכה או את הדובי למשהו אהוב היא להניח אותו בקרבת האם במשך היום, כדי שיקבל "ריח של אמא". לתינוקות יש חוש ריח חזק וכשהם מתעוררים באמצע הלילה, הריח של אימם בקרבת מקום יכול מאוד להרגיע אותם ולאפשר להם להמשיך לישון. בחודשיים שלושה הראשונים זו יכולה גם להיות חולצה שהאם לבשה כל היום, ואז התינוק יריח את הריח של האם וזה יקנה לו תחושת בטחון.
  • להפריד שינה מעייפות. כשהתינוק קטן, הוא יכול לעבור במהירות ממצב של שינה לעירות. שימו לב להתנהגות שלו והאם הוא עייף ורוצה לישון או להיות ער.
  • למדו להכיר את ההתנהגות שלו: אם הוא נרדם על הידיים, או כשהוא אוכל, הניחו אותו במקום מתאים לשינה, כמו לול או עגלה. אם הוא ער, עודדו את העירנות ושחקו איתו. בכך שתדעו להבחין בין שינה לבין עירות, תוכלו לעזור לו לשייך את השינה למקום המתאים לכך .
  • להפריד בין יום ללילה. בסופו של דבר, תינוקות ישנו שעות ארוכות יותר בלילה, אולם בהתחלה הם נוטים לערבב בין יום ללילה. כדי לעזור לתינוק שלכם ללמוד להשתמש בשעות הלילה לשעות שינה ארוכות יותר, צרו הבחנה בין תנומות במהלך היום, לבין שנת הלילה. צרו שגרת השכבה בלילה – משחק שקט, קריאה, אמבטיה, החלפת הבגדים לפיג'מה, שירה, חיבוקים, וכיבוי אורות.
  • להתייחס לארוחות הלילה בשונה לארוחות היום. מאחר שהתינוק צריך לאכול סביב השעון, הוא יתעורר כמה פעמים במהלך שעות השינה שלכם. אז כדי שההאכלות הליליות יהיו יותר פונקציונליות ופחות מפריעות, ד"ר פנלופי ליץ' מציעה בספרה, Your Baby and Child שההורים יהפכו את האכלות הלילה לשקטות, ואת האכלות היום לאירועים חברתיים יותר. במילים אחרות, כשהתינוק מתחיל לבכות בלילה, יש לגשת אליו מיד ולהאכיל אותו, לפני שהוא מספיק להתעורר ממש. אם התינוק ישן אתכם, זה יהיה יותר קל. אל תדליקו את האור ואל תדברו איתו, פשוט שמרו על אווירת השינה החשוכה והשקטה, כדי שהתינוק יבין שזאת לא שעת משחק. במהלך היום, עשו את ההיפך: התייחסו לשעות האוכל כהזדמנויות לשחק, לדבר, לשיר ולהיות בקשר עם התינוק.
  • לעודד תינוקות גדולים יותר להירדם בעצמם. בהתחלה, התינוק יירדם לכם בידיים בשעת האוכל. הוא ישן אם תישאו אותו במנשא, כי תנועת ההליכה וחום הגוף שלכם ירדימו אותו. אבל בסופו של דבר, אתם רוצים שהוא יתרגל להירדם בעצמו. נסו לעשות זאת בהדרגה. כשהתינוק עייף, אבל עדיין לא ישן, השכיבו אותו. בכך שאתם משכיבים אותו כשהוא ער, אבל עדיין מרגיש נאהב ונעים, הוא יוכל לשייך את השינה לרגשות מסוג זה. אבל זה באמת קל יותר להסביר מאשר ליישם. המשיכו לנסות להשכיב את התינוק כשהוא עייף אבל ער, ובסופו של דבר הוא יתרגל.

 

 

[fusion_builder_container hundred_percent="yes" overflow="visible"][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="no" center_content="no" min_height="none"]
ג'ונסון סבון תינוקות לפני שינה בד טיים - מחיר 23.40 שח צילום אפרת אשל
ג'ונסון סבון תינוקות לפני שינה בד טיים – מחיר 23.40 שח צילום אפרת אשל

מה זאת אומרת "תנו לו לבכות"?

 

במשך עשרות שנים, אומרים להורים שהדרך הטובה ביותר ללמד את התינוק שהוא לא צריך יותר לאכול במשך הלילה היא לתת לו לבכות. כלומר, להניח אותו במיטה, לסגור את הדלת, ולתת לו לבכות. אמנם יש וריאציות על השיטה הזאת, אבל הרעיון הכללי זהה: אחרי כשבוע של בכי בלתי ללא מענה, הילד ילמד להירדם בעצמו. לפי התיאוריה הזאת, ללא מענה לבכיו, התינוק מבין שלא כדאי לא לבכות כל כך הרבה.

 

ד"ר ריצ'רד פרבר, מחבר Solve Your Child's Sleep Problems, ממליץ על הגישה השכיחה ביותר לרעיון האכזרי-כביכול הזה, שאסור ליישם על תינוקות מתחת לגיל חצי שנה. פרבר ממליץ להורים לא לעזוב את התינוק מיידית, אלא ללכת אליו מדי פעם מבלי לקחת אותו על הידיים. ודאו שהוא לא הסתבך בתוך השמיכה שלו, ושלא איבד את הצעצוע האהוב עליו, לטפו אותו בעדינות, ואמרו לו שאתם אוהבים אותו, אבל שעכשיו הזמן לישון. צאו מהחדר. אל תשתהו, אל תדליקו את האור ואל תרימו אותו. בלילה הראשון אתם יכולים לחכות חמש דקות לפני שתופיעו לצד מיטתו, בלילה השני המתינו 10 דקות, וכן הלאה. בסופו של דבר הוא ילמד להירדם לבד. אבל ד"ר פרבר גם מזהיר שאין גישה אחת ויחידה שעובדת על כל התינוקות.

 

האם אנחנו צריכים לתת לתינוק שלנו לבכות?

זוהי שאלה שעולה אצל כל ההורים הטריים. האם יש דרך קלה ופחות אכזרית? אולי.

לפניכם כמה דברים שאומרים מומחים לטיפול בילדים בנושא זה:

 

ד"ר פנלופי ליץ', מחבר Your Baby and Child וספרים רבים אחרים על תינוקות הגישה: "תנו לבכות ורחמו עליו". אם תניחו לו לבכות, הוא ירגיש נטוש ויפחד שתעזבו אותו בשעת השינה, או בכל זמן אחר.

מתי: החל מגיל תשעה חודשים – עד אז התינוקות לא מבינים שהלילה נועד לשינה.

מה עושים: מאחר שהמטרה היא לעזור לתינוק להרגיש ששעת השינה היא זמן בטוח ומאושר, ושהוא יכול ללכת לישון לבד, אל תנטשו אותו מיד. במקום זה, עמלו על שגרות שינה מהנות, וכשהתינוק בוכה, גשו לחדרו, הרגיעו אותו וצאו משם. אתם יכולים לעשות זאת כמה פעמים שתרצו. ליץ' מסבירה, "יכול להיות שתצטרכו לחזור על כך שוב ושוב, אבל זאת הדרך היחידה לשכנע אותו שאתם תבואו אליו, אבל אל תרימו אותו על הידיים".

 

ד"ר ט. ברי ברזלטון, מחבר Touchpoints וספרים רבים אחרים על תינוקות וילדים הגישה: "האכילו את התינוק, אבל תנו לו לבכות". לפני שאתם מתחילים ליישם את השיטה, כדי לוודא ששני בני הזוג מסכימים בנושא זה.

מתי: תלוי בילד – ניתן לעשות זאת בגיל חצי שנה או שנתיים. ברזלטון מעודד הורים לבחון את המוטיבציה שלהם ושל תינוקם לפני יישום התוכנית.

מה עושים: בטלו את שנת אחר הצהריים (משעה שלוש), צרו טקס שינה אוהב ומרגיע, ואל תאכילו את התינוק או תנדנדו אותו עד שיירדם. במקום זה, הניחו אותו במיטה כשהוא עדיין ער, והישארו איתו. הבטיחו לו שאתם נשארים לידו, אבל הסבירו לו שהוא יכול להירדם לבד. אם אתם רוצים, אתם יכולים להעיר אותו לפני שאתם הולכים לישון כדי להאכיל אותו. כך לא תדאגו מאוחר יותר שהוא רעב. לבסוף, היו מוכנים להתעורר כל ארבע שעות. כשהוא בוכה, גשו אליו בשקט אבל אל תעירו אותו. אל תרימו אותו או תנדנדו אותו, אבל תרגיעו אותו בדיבורים. אחרי שאתם מרגישים מספיק נוח עם המצב הזה, אל תגשו אליו, אלא דברו איתו מהמיטה שלכם, והרגיעו אותו. הציעו לו להתכרבל עם הדובי או כל חפץ אהוב אחר. שוב, כשאתם מרגישים בנוח, תוכלו לחכות 15 דקות ורק אז להגיב לבכי ולחזור על השלבים האמורים.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="no" center_content="no" min_height="none"]
שמן ג'ונסונס בייבי מיחר 17.30שח קרדיט-אפרת אשל
שמן ג'ונסונס בייבי מחיר – 17.30 ש"ח קרדיט-אפרת אשל

 

ד"ר בנג'מין ספוק, מחבר "הטיפול בתינוק ובילד"

הגישה: "תנו לו לבכות"

מתי: בגיל שלושה חודשים

מה עושים: אמרו לתינוק לילה טוב, ואל תביטו לאחור. בדרך כלל, אחרי שלושה לילות של בכי ללא מענה, התינוק יתחיל להרדים את עצמו. ספוק אומר שרוב התינוקות יבכו עד חצי שעה בלילה הראשון, יבינו שזה לא מקדם אותם לשום מקום, ויירדמו. הוא כותב: "אני משוכנע שהם רק בוכים מכעס בגיל הזה… (אם תלכו ותבדקו מה מצבם)… הם רק יתעצבנו עוד יותר ויבכו זמן רב יותר".

 

ד"ר וויליאם סירס, מחבר The Baby Book ואחרים

הגישה: שינה עם התינוק, או תגובות חיוביות אחרות. הוא כותב, "הסיבה לבכי בדרך כלל זהה: אמא עייפה וילד כועס שיתישו אחד את השני עד שיירדמו – אבל מה המחיר. אנחנו רוצים לשים סוף לגישת הבכי – לעד".

 

מתי: מרגע הלידה ועד שהילד מספיק גדול לעבור למיטה משלו.

מה עושים: שקלו את האפשרות לחלוק את מיטתכם עם התינוק בחודשים הראשונים לחייו. לדברי סירס, האם והתינוק ישנו טוב יותר כשהם האחד לצד השני. התינוק יקבל חום ואהבה ושד זמין אם הוא יונק, ותינוקות אוהבים לישון עם הוריהם. בנוסף, אם האמא עובדת, השינה עם התינוק תוכל לבנות מחדש את הקשר ביניהם שעלול להיסדק.

 

אם אתם לא רוצים לישון עם התינוק, אתם יכולים להשתמש בעצות האחרות של סירס, ולסייע לתינוק לישון לאורך כל הלילה:

  • נסו לחשוב מדוע התינוק מתעורר ובוכה בלילה. נסו להקשיב לבכי שלו ולהרגיע אותו.
  • חלקו את חובות ההרגעה עם בן הזוג. לפעמים, תינוק יונק רוצה את אימו בלילה, גם אם הוא לא צריך לינוק. אבל אם האבא נכנס לתמונה בלילה, התינוק ילמד להתנחם גם בזרועותיו, ואז הוא יוכל ללמוד גם שהוא לא צריך אף אחד אם זאת לא שעת האוכל.
  • הציעו לתינוק בובת פרווה נעימה או שמיכה. עזרו לו לשייך את החפץ האהוב הזה לשעת השינה.

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול