» » בלוג » הריון ולידה » לידה » מוות לעריסה אחרי ניתוח קיסרי / יובל רפאלי
לידה

מוות לעריסה אחרי ניתוח קיסרי / יובל רפאלי

מי יתן חום לתינוק שלך אחרי הלידה? יובל רפאלי, אבא לארבעה, משתף חויות מחדר הלידה והתינוקיה. אם חשבתם להשאיר את התינוק אחרי הלידה בתינוקיה של בית היולדות, תחשבו שוב..

20.02.2013

מוות לעריסה

מתקן סודי. חדר סגור קטן, קירות לבנים, חשופים, בלי חלונות. ניאונים לבנים בוהקים מסנוורים את הכל. אין יום ואין לילה. במרכז החדר מיכל פלסטיק שקוף, ובו תינוק צורח. הוא נולד לפני 42 דקות. אדם עם כפפות מחבר לתינוק חיישנים. התינוק צורח, אחוז אימה, מבולבל ומבוהל. אנשים במדים מסתובבים בחדר, עסוקים בשלהם, אבל אף אחד לא ניגש אליו. המיכל מועבר לחדרי הגידול האוטומטיים, שם הוא מצטרף לשורות אינסופיות של מיכלים, בהם גדלים בני אדם…

לפני שבועיים נולד לנו אופק, הילד הרביעי שלנו, בניתוח קיסרי. יצאתי איתו מחדר הניתוח וליוויתי אותו לחדר הילודים החדשים. "תודה, אתה יכול ללכת", אמרה לי האחות. אין מצב. "זה מפריע לעבודה שלנו". "עכשיו ביקור רופא, אתה לא יכול להיות פה". "אנחנו מוסרים משמרת, תלך בבקשה". לפעמים מתווכח ונשאר, לפעמים רץ לבדוק איך עדי מתאוששת מהניתוח ומיד רץ חזרה, כדי למצוא את אופק בוכה בחוסר אונים בתיבת הפלסטיק שלו. מיד אני מרים אותו, מחבק. "זה בסדר שהוא בוכה", מאירה את עיני האחות. נכון, זה יופי. הוא יכול לבכות, לצחוק וכל דבר אחר שבא לו. רק שמעכשיו למשך שארית חייו (או חיי, מה שיבוא קודם) הוא יידע שכשהוא צריך אותי אני שם. וכן, זה כולל גם את הרגעים והימים שאחרי אחת הטראומות הגדולות של חייו.

 

אבל מה שהדהים אותי ממש, הוא שבכל הזמן הזה הייתי שם ההורה היחיד! חדר מלא תינוקות שכרגע נולדו, ואין מי שייגע בהם, יחזיק להם את היד הקטנה ויגיד שהכל בסדר, ילטף אותם וייתן להם לדעת שהם לא לבד בעולם. אם הייתי מגלה שהמטפלת שמופקדת על הטיפול בתינוק שלי נותנת לתינוק שלי לבכות לאורך זמן בלי להרים אותו ולחבק אותו, הייתי תובע אותה על הזנחה. ואני מניח ששאר ההורים לתינוקות שבחדר היו עושים אותו דבר. איך זה שיש קונצנזוס שדווקא בימים הראשונים לחייו זה בסדר?

 (Wikipedia)  הזנחה: … חוסר סיפוק של גירויים הנחוצים להתפתחות חושית תקינה, וחסך רגשי שנובע ממיעוט במגע גופני או חוסר בתקשורת מילולית או בלתי-מילולית.

עדי חוזרת מחדר ההתאוששות אחרי הניתוח, ומיד מודיעה לצוות שאופק יהיה איתנו כל הזמן, בהנקה מלאה. "ביות מלא" הם קוראים לזה. "זה יהיה אפשרי רק אם תהיה עוד יולדת במחלקה שתרצה ביות מלא, כדי שתהיו באותו חדר. אנחנו לא יכולים להפריע ליולדת שרוצה לנוח…" מה???? אם תימצא בכל המחלקה יולדת אחת שרוצה להיות עם התינוק שלה?? למזלנו נמצאת אחת כזו.

בכל יום צריך להביא את אופק לחדר התינוקות לבדיקת רופא. "תודה, תבוא עוד שעתיים". אין מצב. אני פה איתו. "אתה מפריע לנו, תצא". טוב, אני מחכה איתו פה בצד בשקט. כשיגיע הרופא אני מיד מביא אותו. כל יום ויכוחים, מריבות. אף אחד לא מבין על מה אני עושה עניין. אז ישכב לו שעתיים בתיבת פלסטיק בחדר מלא תינוקות בוכים. אז יצטרף אליהם ויבכה קצת גם הוא בתיבה שלו, מה קרה?

באחת הפעמים אני יושב בחדר התינוקות, ואופק ישן על החזה שלי, עטוף בפליז הגדול שלבשתי. "אוי ווי!" זעקה אחות שנכנסה, ומיד הסבירה לי שתינוק צריך לישון בעריסה, ולא עלי. כשהוא ישן עלי זה מפעיל לו לחץ על הגב, כמו שכשאני נרדם באוטו כואב לי הגב אחר-כך. הצטערתי רק שאמא-טבע לא היתה שם כדי לשמוע את ההסבר, כי אז בטח היתה ממציאה בעצמה תיבות פלסטיק לגידול ילדים.

DDS"רק 5% מההורים בוחרים ביות מלא", אומרת לי בכאב יועצת הנקה (צל"ש!). איפה כל אותם אבות לתינוקות שכרגע נולדו? מה בדיוק היה להם עכשיו יותר חשוב לעשות? איפה הסבא-סבתא, המשפחה, החברים? אם אין אף אחד, הייתי אפילו משלם לבייביסיטר שתהיה איתו עד שהאמא/אבא יוכלו לטפל בו. זה מה שכולם יעשו ממילא במשך השנים הקרובות.

הם נולדים כמו דף חלק. בפעם הראשונה הם שומעים את החוץ, רואים אור, מרגישים תחושות חדשות ועוצמתיות. כרגע עברו טראומה נוראה. איזה מסר אנחנו נותנים להם אם על הפעם הראשונה שהם צריכים אותנו, כל כך צריכים אותנו, כל כך פגיעים ושבריריים, אנחנו לא שם?

אני השתגעתי, או שזה שאר העולם שקצת מסובב?

       יובל רפאלי.

הערה: אין לי שום טענה לצוות האחיות והרופאים. הם עובדים קשה, במסירות ואהבה, בהתאם למקובל. השינוי צריך לבוא מההורים.

 ___________________________________
יובל רפאלי, אסטרטג וידאו עיסקי
 Video Bakery
לשדר, לחדש, לרגש!
 

5
הגב

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
צפנתאמא חדשהנדנהנטשה Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
נטשה
Guest
נטשה

אני מכבדת את עמדתך, אבל אני לא מסכימה. אני השארתי את שני ילדיי בתינוקיה, וכן, אמא צריכה לנוח לאחר ניתוח ולאסוף כוחות למה שיהיה אח"כ עם התינוק והילדים האחרים בבית.
אבל מאוד מכובד שאתה עומד על שלך, וזה שאומרים לך "לך כי אתה מפריע לעבודה שךנו" זה לא במקום. תודה לאל שלנו זה לא קרה איפה שילדתי

דנה
Guest
דנה

אני כל כך מסכימה איתך שאי אפשר לתאר…אני ילדתי לפני שנה בניתוח קיסרי לא יזום מייד כששמעתי שאני נכנסת לניתוח העברתי הוראות מדוייקות לבעלי ואחותי אשר היו איתי בחדר הלידה:"איך שהילד יוצא לא לזוז ממנו לרגע!!!", כמו כן לאחר שיצאתי מחדר ההתאוששות והגעתי לחדר ביקשתי מייד שיביאו לי את התינוק הקטן שלי..כמובן שנתקלתי בסרוב חורץ "את אחרי ניתוח אסור לך לזוז ואת צריכה לנוח", התעקשתי ולא ויתרתי עד שהביאו לי אותו, מיותר לציין שהוא היה בביות מלא!!! עוד חשוב לי לומר שכמו שאמרת הם רק יצאו לאוויר העולם ממקום חם בטוח ומוכר וקור הבית חולים נאונים ואנשים לא מוכרים …הם… Read more »

נ
Guest
נ

לא ילדתי אף פעם בקיסרי, אבל… וואלה, לא חשבתי על זה, מעניין מה היה קורה אם הייתי יולדת בקיסרי. בעקרון, לי ברור שביות מלא הוא הדרך, אבל אחרי קיסרי? תלוי איך מרגישים. מה שכן, הייתי בהחלט חושבת איפה האבות בסיפור הזה.

אמא חדשה
Guest
אמא חדשה

כאילו שאני כתבתי את זה!
גם אני הייתי אחרי ניתוח ולא הבנתי איך אפשר להשאיר תינוק בן כמה שעות / ימים צורח לבד בעריסה בחדר הילודים. אורות ניאון דולקים יום ולילה. מקלחים אותם כמו תרנגולים שחוטים בלי טיפת ליטוף / עדינות / רגש.
וכללללל האימהות בחדרים והתינוקות שהרגע יצאו מבטנם לאחר תשעה חודשים צורחים את נשמתן והן נחות להן בחדרים!!!
או שכמו שאמא אחת שאמרה לאחות ששאלה למה לא הגיע כל היום לתינוק שלה: היו לי אורחים!
אימהות – תתעוררו!

צפנת
Guest
צפנת

מסכימה עם כל מילה!!! לא מבינה באיזה בית חולים ילדתם… אני ילדתי את בתי הבכורה בניתוח קיסרי בהרדמה מלאה. עד שהתאוששתי מההרדמה בעלי היה איתה כל הזמן. מרגע שהתעוררתי דרשתי שיביאו לי אותה (ביות מלא כמובן – ילדתי בבית חולים שיש בו רק ביות מלא). ממש לא מבינה מה זה הפינוק הזה "האם צריכה לנוח" ובכלל מה זה קשור לאופן שבו מוחזקים הילדים הצורחים ללא מענה. אם האם לא כשירה לטפל בתינוקה שתדאג שהבעל או הסבתא או מישהו כן יהיה שם בשבילו…איך לא מפריע לאם שהתינוק נמצא כל כך הרבה זמן רחוק ממנה ללא השגחתה, קירבת ומגעה?

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול