» » בלוג » הריון ולידה » לידה » לא תידון הצעת החוק לעידוד הנקה / אורנה מלכי לבנה
לידה

לא תידון הצעת החוק לעידוד הנקה / אורנה מלכי לבנה

ועדת הכלכלה דחתה בקשה של ח"כ אדטו לדון מחדש בהצעת החוק להסדרת השיווק וההפצה של תרכובות מזון לתינוקות במוסדות בריאות. מנכ"ל משרד הבריאות: כולם בטוחים שהם יודעים איך להוריד את מחיר תחליפי החלב ברשתות השיווק אבל בדרך הזאת ההשפעה אולי תהייה הפוכה – נבקש דיון נוסף בהצעה


ועדת הכלכלה דחתה בקשה של ח"כ אדטו לדון מחדש בהצעת החוק להסדרת השיווק וההפצה של תרכובות מזון לתינוקות במוסדות בריאות.
אורנה מלכי לבנה

מנכ"ל משרד הבריאות: כולם בטוחים שהם יודעים איך להוריד את מחיר תחליפי החלב ברשתות השיווק אבל בדרך הזאת ההשפעה אולי תהייה הפוכה – נבקש דיון נוסף בהצעה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, החליטה היום לדחות בקשה לדיון מחדש בהצעת החוק של ח"כ דני דנון לעידוד הנקה ושמירה על אופן הזנת תינוקות, ובכך למעשה אושרה ההצעה לקריאה ראשונה. ח"כ דנון מציע לאסור פרסום, קידום מכירות ומתן תרומות וטובות הנאה למוסדות בריאות. הבקשה של ח"כ אדטו, שנועדה למנוע מכך שההצעה תכלול התערבות ברכש של בתי החולים, נדחתה לאחר שחברי הכנסת דנון, ניסים זאב וליה שמטוב התנגדו לה ורק חברת הכנסת אדטו והיו"ר שאמה-הכהן תמכו בה. בתגובה לכך אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, כי המשרד שומר לעצמו את הזכות לבקש דיון מחדש בסעיפים אחרים בהצעת החוק.

ח"כ אדטו הסבירה כי לא ראוי ולא נכון שההצעה תתערב ברכש של בתי החולים. מנכ"ל משרד הבריאות הצטרף לדברים ואמר כי מטרת החוק הייתה עידוד ההנקה ולא נכון לעשות זאת במסגרת נגיעה בהסדרים כספיים. "כולם בטוחים שהם יודעים איך להוריד את מחיר תחליפי החלב ברשתות השיווק, אבל בדרך הזו ההשפעה אולי תהייה הפוכה", אמר פרופ' גמזו. לדבריו, הסעיף המדובר צריך לעסוק רק באיסור פרסום. יו"ר ארגון בתי החולים, ערן הלפרן, הצטרף לדברים ואמר: "להצעה הזו יש מחיר של עשרות מיליוני שקלים והיא תפגע בבריאות הציבור". ח"כ דנון התנגד לבקשה של ח"כ אדטו לדון מחדש בנושא. הוא הסביר כי הסכים לדון בכל הנושאים הקשורים בכך במהלך הכנת הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

בנוסף לכך, משרד האוצר הגיש לוועדה הערכה לפיה הצעת להצעת החוק יש עלות של 50 עד 100 מיליון שקלים מתקציב המדינה. עוד עולה מההערכה כי באוצר מתנגדים לנוסח שאישרה הוועדה לקריאה ראשונה בטענה שהוא נוגד את החלטת ועדת השרים לחקיקה. המשמעות היא שאם הממשלה תשנה את החלטתה ותתנגד להצעה יידרש רוב מיוחד של 51 חברי כנסת כדי לאשרה – שכן זה הרוב הנדרש לאישור הצעת חוק שהממשלה מתנגדת לה ועלותה למעלה מכ-6 מיליון שקלים.

בדיון הקודם בהצעה, לפני כשלושה חודשים, טענה ח"כ אדטו כי החוק יביא למצב הפוך מזה שאליו רצה להגיע ח"כ דנון, מאחר שבבתי החולים לא תהיינה יועצות הנקה. היא הסבירה כי חברות תחליפי החלב הן שמממנות את היועצות וללא המימון הזה לבתי החולים לא יהיה כסף להשקיע בכך. באותו דיון החליטה הוועדה לאשר את בקשת ח"כ דנון ולשנות את שם החוק. ח"כ דנון קיבל את הצעת משרד הבריאות לקבוע כי ההצעה תיקרא הצעת החוק להסדרת שיווק והפצה של תרכובות מזון לתינוקות במוסדות בריאות. כמו כן הסכים ח"כ דנון למחוק מההצעה את הסעיף שעסק בדרישה לחתימה של היולדת על טופס המאשר להזין את תינוקה בתחליף חלב אם. ח"כ דנון אמר כי הוא מודע לביקורת בנושא ולכן החליט לוותר על ההסכמה בחתימה, אך במהלך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית תישקל האפשרות להוסיף נושא של הסברה ליולדת.

כמו כן ביקש ח"כ דנון לקבוע כי הבקבוקים עם תחליפי חלב האם לא יכללו אלמנטים פרסומיים ושיווקיים, אלא רק את שם המוצר והתרכובת שבו. עוד נקבע כי אספקת התחליפים לבתי החולים תעשה בדרך של מכרז, שבו ישתתפו לפחות 3 מציעים והוא יעשה לפי כללים שייקבע מנכ"ל משרד הבריאות. עו"ד יאירה פרנקל מרשות ההגבלים העסקיים התייחס לנושא ואמרה כי הרשות עוקבת אחר הנעשה בשוק תחליפי החלב ורואה בו שוק ריכוזי עם חסמי כניסה גבוהים ולכן הרשות רואה חשיבת בהצעת החוק. עם זאת הוסיפה פרנקל כי אישור הסעיף המכרז, כפי שהציע ח"כ דנון, קובר את מטרת החוק. "כיום ישנן רק שתי שחקניות דומיננטיות שיכולות לשלם לבתי החולים, ומה שיקרה זה קיבוע בחוק של המצב הקיים. סימילאק ומטרנה יחיו יחד בבתי החולים. כדי לשנות זאת צריך לקבוע שכל בית חולים צריך לבחור מינימום 3 ספקים", אמרה עו"ד פרנקל.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול