» » בלוג » הריון ולידה » לידה » מצב חירום בפגיות במרכז: מחלקות הטיפול הנמרץ לפגים קורסות ויולדות בסיכון מופנות לפריפריה!
לידה

מצב חירום בפגיות במרכז: מחלקות הטיפול הנמרץ לפגים קורסות ויולדות בסיכון מופנות לפריפריה!

היחידות להריון בסיכון גבוה ומחלקות טיפול נמרץ פגים (פגיות) נמצאות כרגע במצב של מצוקה חמורה ותפוסה מלאה. המצב חמור במיוחד באיזור המרכז, בו כמעט כל הפגיות מלאות עד אפס מקום ולא ניתן לקבל יולדות חדשות.

בסוף השבוע: הפגייה באיכילוב היתה מלאה, ויולדת בסיכון נאלצה ללדת בבית חולים הילל יפה

 היחידות להריון בסיכון גבוה ומחלקות טיפול נמרץ פגים (פגיות) נמצאות כרגע במצב של מצוקה חמורה ותפוסה מלאה. המצב חמור במיוחד באיזור המרכז, בו כמעט כל הפגיות מלאות עד אפס מקום ולא ניתן לקבל יולדות חדשות.

עקב כך, מופנות יולדות בסיכון גבוה (יולדות בלידה מוקדמת) מבתי החולים באיזור המרכז אל הפריפריה! זהו מצב המסכן לחלוטין את בריאותן וביטחונן של היולדות ומסכן גם את התינוקות.

בני הזוג ליאור ושרית, אשר פנו בסוף השבוע ללדת את התאומות הפגות שלהם בבית חולים איכילוב, נתבשרו כי אין מקום בפגייה בבית החולים, ומכיוון שכל הפגיות באיזור המרכז מלאות גם כן, נאלצו לבחור ללדת בבית החולים הילל יפה בחדרה- מרחק של שעה נסיעה מביתם.

כבר זמן רב, מתנהל הדיון בין מנהלי מחלקות טיפול נמרץ פגים, על כך שהפגיות באיזור המרכז בקריסה, וכי מדובר על כרוניקה ידועה מראש,  שהתריעו עליה זמן רב ועכשיו היא מתממשת… יש מחסור חמור במיטות, כוח אדם מקצועי וציוד. משרד הבריאות מעודכן בפרטים המלאים ומודע למצב, אך אין כרגע פיתרון נראה לעין!

פרופ' שאול דולברג, יו"ר האיגוד הניאונטולוגי: "המצוקה בפגיות מחריפה. אנחנו נמצאים בסיטואציה הכי חמורה ב-17 שנים האחרונות".

מעמותת לה"ב (למען הפגים בישראל), נמסר: "הכתובת היתה על הקיר זמן רב, אך הגורמים הרלוונטיים בחרו להתעלם ממנה. מדובר במצב חירום לאומי שרק יילך ויחמיר. כבר זמן רב אנו מתריעים על כך ולצערנו הנבואה מתממשת.

על פי הנתונים שאספה עמותת לה"ב, המצב באיזור המרכז הינו כדלקמן:

 • איכילוב, ת"א – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • שיבא, תל השומר – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה כמעט מלאה, אך בכל מקרהלאמקבליםיולדות ללידה מוקדמת כי מח' ההיי-ריסק מלאה!
 • בילינסון, פ"ת – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה כמעט מלאה, אך בכל מקרהלאמקבליםיולדות ללידה מוקדמת כי מח' ההיי-ריסק מלאה!
 • הדסה עין-כרם, י"ם – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • שערי-צדק, י"ם-  פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • קפלן, רחובות – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • וולפסון, חולון – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • אסף הרופא, צריפין – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • מאיר, כ"ס – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • לניאדו, נתניה – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!
 • ברזילי, אשקלון – פגיה/טיפול נמרץ פגים – תפוסה מלאה!

באם המצב ימשיך, לא תיוותר ברירה אלא להעביר יולדות בסיכון לפריפריה, למשל לביה"ח סורוקה בבאר-שבע, לביה"ח הלל-יפה בחדרה ולמקומות נוספים.

בעמותת לה"ב מוסיפים כי, "לא נתפס כי יטלטלו יולדות בסיכון ק"מ רבים בגלל רשלנות של הגורמים המוסמכים. לצערנו אנו עומדים בפני מצב קריסה של הפגיות. שילוב של תפוסת מיטות מלאה יחד עם שביתת המתמחים יהווה גזר דין מוות על הפגים".

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול