Home תינוקות ופעוטותבריאות והתפתחות טיפול באמצעות תמציות פרחי באך לתינוקות , הריון וילדים/ שוש בילו

טיפול באמצעות תמציות פרחי באך לתינוקות , הריון וילדים/ שוש בילו

by אמא


מהם פרחי באך?

בתחילת המאה העשרים פיתח הרופא וההומיאופת האנגלי ד"ר אדוארד באך שיטת ריפוי חדישה, באמצעות תמציות שהופקו מפרחים. הוא נוכח כי בעזרת תמציות אלה ניתן לאזן את נפש האדם ולגשר על הפער שבין הנפש והגוף.

תמציות אלו מוכרות ברחבי העולם בשם פרחי באך.

על פי שיטה זו יש לפרחי בר מסויימים סגולות ריפוי המאפשרות טיפול בבעיות אישיות ומרגשות הגורמים סבל וכאב, אשר משפיעים על התפקוד היום יומי.


שיטה זו מחליפה את הטיפול השמרני המתמקד בסימפטומים של מחלה.

הוא גילה את השיטה  כצורת טיפול חדשה לחלוטין שלא תזיק לאדם או לחיה. הוא השתכנע שאסור שחומרים רעילים שמקורם בעלי חיים, צמחים, או מינרלים ימלא תפקיד כלשהוא בריפוי.

עם זאת הרקע שהיה לבאך פתח לו דלתות להבנה של מציאות של טיפול המכונה טיפול תנועתי. (עלינו לזכור שפרחי באך מטפלים ברגשות לא מאוזנים).


ד"ר באך אף הכיר בכך שמתח ממושך הנובע מרגשות כמו כעס, פחד, או דאגה מחליש את המערכת החיסונית של האדם. במצב כזה עלול הגוף להיות "טרף" לזיהומים או מחלות כמו הצטננות, קצרת, בעיות במערכת העיכול  ועוד….


הוא אף נוכח לדעת שהאופן בו מתייחס אדם למצב הרגשי בו הוא שרוי, משפיע בבירור על חומרת המחלה ועל הזמן הנדרש לאתו אדם להבריא ממנה.

האקסיומה אליה הגיע באך בעקבות הדברים הללו קבעה כי:

מחלה הינה גיבוש וביטוי של מצב רגשי של האדם.

על פי באך, פרחים מסוימים הינם בעלי מערך גבוה יותר ולהם כוח רב יותר מצמחי מרפא רגילים אשר מרפאים את הגוף ברמה ביו כימית. הוא האמין כי צמחי המרפא האמיתיים מאזנים מצב של חוסר הרמוניה בתוך ההיבטים הנפשיים והרוחניים של ישות היחיד. הם משנים רגשות שליליים כדוגמת פחד, דכדוך ושנאה והפכים אותם לאומץ שמחה ואהבה.


עקרונות הגישה ההוליסטית אומרים, שאם נמדוד את המצב הרגשי ואת מערך הרגשות  על סרגל ערכים –  סקאלה ,הרי נמצא את הרגש כאשר אינו מאוזן על קצה הסקאלה, כלומר: כאשר אנו כועסים, בקצה האחר ישנה חמלה, וכאשר אנו מפחדים, הרי בקצה האחר קיים אומץ, כאשר אנו עצובים, בקצה האחר ישנה שמחה, ועוד….


כך, שמחלה הינה תוצאה של חוסר האיזון הרגשי, הנפש מאותת לנו דרך הגוף, וכאשר אינו מאוזן הוא נמצא בקצה הסקאלה. באופן זה הם עוזרים לרפא את הגורם השורשי למחלות.


התמציות משמשות זרזים הפועלים בעדינות אך ביעילות ומחוללים את השינוי הנדרש לריפוי מבפנים.

התמציות מרפאות אך אינן מתקיפות את המחלה. הן מציפות את גופנו בתנודות של הטבע, שבנוכחותו מתמוססות המחלות.


הריון

התנודות היפות של תמציות  המופקות מפרחי באך הינן בטוחות לחלוטין ויעילות ביותר לאם המצפה ללידה ולעובר שבבטנה. שיטת האבחון והטיפול איננה שונה. התמציות עשויות לסייע במקום בו מופיעים חששות, או רגשות סבל במהלך ההיריון, או לאחר הלידה.


מטפלים רבים  מציעים טיפול משולב של rescu remedy  עם walnat. את התמהיל הזה ניתן לקחת מספר ימים לפני מועד הלידה המשוער, במהלך הצירים, ובמשך חודש לאחר הלידה, על מנת לסייע לאם ולרך הנולד להתמודד עם התגובה ועם השינוי במצבם.

ישנם מקרים מתועדים רבים של אמהות שהתנסו בלידה קלה ונינוחה, כמו גם התאוששות מהירה לאחר הלידה, כתוצאה מנטילת rescue remedy זמן קצר לפני הלידה עצמה.


בנוסף לתמציות אשר צויינו לעיל, ניתן להוסיף תמציות אחרות או להחליפן על פי הצורך.


לדוגמה:  mimulus המיועדת לפחד של ילדים, או במקרים קיצוניים rock rose ו-impatiens – תמצית אשר  מיועדת לסייע לנשים ההופכות עצבניות וחסרות מנוחה לפני הלידה, מצב מיוחד מאוד בעיקר אם הלידה מתעכבת. בזמן הצירים ניתן לקחת תמציות אחרות המופקות מפרחי באך כדוגמת oak' hornbeam   ו-olive במידה שהאם לעתיד סחוטה ומרגישה שאינה יכולה לשאת יותר את המצב בו היא נמצאת.


בתקופה שלאחר הלידה ימלאו התמציות mustard; sweet chestnut; gorse;   או willow תפקיד בהעלאת מצב רוחה הירוד של אישה הסובלת מדיכאון שלאחר לידה.


תינוקות

קל מאוד לאבחן תינוקות שזה עתה נולדו, למרות העובדה שאין הם מסגלים לומר במילים את אשר עובר עליהם.

להלן מספר דוגמאות לדפוסי התנהגות של תינוקות ותמצית שיכולה לעזור במקרים אלו:

 • לתינוק אשר בדרך כלל מאושר ומגרגר ורק לעיתים רחוקות נמצא במצוקה – וזאת רק כאשר משהו מוגדר וברור השתבש אצלו, נכנס למצוקה וחרדה מוגזמים, ניתן את תמצית ה-agrimony
 • לתינוק שהוא עצבני, וחושש מקולות רמים ותנועות פתאומיות, ניתן את תמצית ה mimuls-.
 • לתינוק שהוא תובעני, שתמיד מבקש תשומת לב ושונא להישאר לבד, ניתן את תמצית ה-.chichory
 • לתינוק או ילד אשר סובל מסיוטים חוזרים ונשנים, או סובל מ"מחלת ירח" ודורש להשאיר או דולק כל הלילה ניתן את .aspen
 • לתינוק או ילד אשר רואה כל דבר בצורה שלילית, ביקורתי לעצמו ולסביבה ניתן .beech
 • לילד או תינוק שאינו מגיב, שקט ורגיש, וכמעט שאינו גורם בעיות אך כי הוא עלול להיות ה"טרף" של בריוני בית הספר ניתן centaury.
 • לתינוק פדנט, שאינו מוכן לגעת בכל דבר, אינו מוכן לנסות מאכלים שונים ואחרים ממה שהוא רגיל, ניתן את תמצית
 • ה crab-apple .
 • לתינוק או ילד שחולם בהקיץ, אפאטי, וחסר חיוניות, ניתן- clematis.
 • לתינוק או ילד, המבקש שאחרים יצדדו במעשיו ואינו מוכן לקבל מרותם של הוריו, מתמרד ועושה "דווקא" ניתן cerato .
 • לתינוק או ילד הסובלים מהתפרצויות זעם, זורק את עצמו על הרצפה, ניתן cherry plum .
 • לתינוק או ילד המאבד את בטחונו העצמי כתוצאה מכישלונות, ולכן מסרב לנסות שוב, ניתן gentian.
 • לתינוק או ילד ההופך להיות מדוכדך כתוצאה ממצב בריאותי לא תקין וממחלה ממושכת ניתן gorse .
 • לתינוק או ילד ראשון המגלה סימני קנאה כלפי אחיו הקטן שרק נולד ניתן holly.
 • לתינוק או ילד אשר נצמדים להוריהם ואינם מוכנים להפרד, בעת שינויים מהותיים כמו כניסה לגן או למסגרת חדשה ניתן honeysuckle ו/או walnut.
 • לתינוק או ילד המגלים תשישות נפשית לאחר התרגשות או מתח ניתן hornbeam.
 • לתינוק או ילד עצבני תמיד או בעל נטייה להתפרצויות כעס הנובעים מרגישות יתר ניתן impatiens .
 • לתינוק או ילד אשר חש שאין הוא מסוגל לעשות דברים בכוחות עצמו מפני שהוא בעל דימוי עצמי נמוך וזקוק לעידוד מתמיד מן ההורים או המורים שלו ניתן larch.

אלו הן רק דוגמאות מועטות למגוון הרחב שניתן לטפל בפרחי באך.

המטרה – להפוך את חיינו להרמוניים כפי שמכתיבה הנשמה שלנו.

 

ד"ר באך האמין כי כאשר פונים לקושי הקיים באופיו של התינוק, או באישיותו שלו, הרי שיהיה ניתן בקלות לשנות את מצב הרוח שלו, או את המצבים השליליים בהם הוא שרוי, לפני שהם מצליחים להשתרש בתוכו. כאשר ניתן לסייע לנפשו של אדם בשלב מוקדם זה, הרי שדרכו בחיים תהיה הרבה יותר פשוטה וקלה, והוא יהיה מאושר. אין ספק שזוהי צורת חשיבה נפלאה, המינון הוא כמו זה הניתן למבוגרים.

שוש בילו – תראפיה הוליסטית, ייעוץ נומרולוגי, טיפולי מודעות ואימון אישי וזוגי

www.goofnefesh.com

 

טלפון : 054-2393230

[email protected]


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment