» » בלוג » תינוקות ופעוטות » יציבות ובטחון כפועל יוצא של פינוק עם גבולות – המומחים של PAMPERS עונים
תינוקות ופעוטות

יציבות ובטחון כפועל יוצא של פינוק עם גבולות – המומחים של PAMPERS עונים

לרגל השקת חיתול פמפרס אקטיב בייבי, המכיל כעת שטח ספיגה גדול יותר ב-14% מבעבר, ובכך מרחיק את הרטיבות מהר יותר מעור התינוק ומאפשר לו שנת לילה שלווה, מעניקים לכם המומחים של 'פמפרס' עצות וטיפים להקניית גבולות, הרגלים ושינה השווה זהב.


 ד"ר רן נבון, פסיכולוג קליני בכיר, מומחה מותג החיתולים פמפרס

 

לרגל השקת חיתול פמפרס  אקטיב בייבי, המכיל כעת שטח ספיגה גדול יותר ב-14%  מבעבר, ובכך מרחיק את הרטיבות מהר יותר מעור התינוק ומאפשר לו שנת לילה שלווה, מעניקים לכם המומחים של 'פמפרס'  עצות וטיפים להקניית גבולות, הרגלים ושינה השווה זהב.

פינוק והצבת גבולות – מנוגדים או משלימים? פינוק תמיד לגיטימי ואף חשוב וחיוני, כאשר הוא בא במידה ובאופן מותאם. אך האם קיים דבר כזה שנקרא פינוק יתר והאם הרצון שלנו לפנק את ילדנו סותר את הצורך להציב גבולות?

ניתן ואף רצוי לפנק, אך במידה. כאשר הפינוק מבטא אהבה טהורה ולא מופיע כתגובה מותנת להתנהגותו של הילד, אם כתגמול ואם כפיצוי. ולא מתבסס על הענקה חומרית, כמו מתנות, כסף, ממתקים וכיו"ב.

חשוב לשים גבולות גם כשמפנקים! אנו צריכים כהורים לכוון לכך שהפינוק לא יהפך להיות המטרה מבחינת הילד אלא דרך נוספת לקבלת חום ואהבה.

לעומת זאת פינוק יתר בהחלט יכול להזיק. ילד מפונק מדי יתנהג באפן חסר גבולות. לדוגמה סביב שעות שינה, התפרצויות כעס, בילוי עם חברים, אוכל, ועוד. הוא יגלה חוסר התחשבות, ועלול להתנהג באופן בו הוא מרוכז בצרכיו שלו, ללא מודעות כלל לצרכים של הוריו או אנשים אחרים בסביבתו. הוא יתקשה לדחות סיפוקים, או לפעול במצבים בהם המשוב אינו מיידי ובודאי כאשר המשוב אינו חיובי.

ילד שיחווה פינוק יתר יגלה תלות בהורים באופן שיפגע בעצמאותו. התחושה שהוריו יעשו למענו את העבודה, גם כאשר הוא מסוגל לכך, תוביל לחוסר מאמץ ונכונות מלכתחילה. ילד מפונק מדי לא מורגל להתחלק בתשומת הלב, או במשאבים אחרים ומכאן יתקשה להתמודד עם מצבים חברתיים בהם לא יקבל בלעדיות. הוא יתקשה באינטראקציה עם בני גילו.

חוסר התנסות במצבים מתסכלים בהם הילד נדרש להתמודדות ארוכה יותר ואף התמודדות עם כשלים בדרך אל המטרה, תוביל ילד מפונק מדי לרמת תסכול גבוהה בעת כשלון קל באופן שיפגע בתפקודו בהמשך. הילד עצמו ירגיש זנוח ומתוסכל בתנאים בהם הוריו לאלידו, או כאשר הוא נמצא בתנאים בהם אינו יכול לקבל את הפינוק שהפך הרגל. כאשר הפינוק הופך מובן מאליו ובסיס להתנהלותו, הילד לא יוכל להתמודד עם אתגרים וקשיים מורכבים בהם ידרש לעצמאות ולדחיית סיפוקים.

הטעויות הנפוצות בפינוק, הן בלבול בין הצורך של הילד לבין הצורך של ההורה, חוסר הבחנה בין הענקה לבין צורך במסגרת וגבולות, בלבול בין הענקה מתוך אהבה לבין צורך בפיצוי, רצון לעזור על חשבון פיתוח עצמאותו של הילד, רצון לתגמל את הילד על התנהגותו באופן שיוצר התניה ופוגע בהנאה מהמשמעות והמהות שבהתנהגותו.

הרצון העז שלנו כהורים להתחשב בצרכי הילד עלול לתעתע בנו באופן שבסופו של דבר הילד ישלם את המחיר. דוגמה טובה לכך היא כאשר הילד לא רוצה לישון. ומתוך "התחשבות" בו אנו עלולים לחבל בהרגלי השינה שלו. אחד הדברים העיקריים שנפגע בתפקוד ללא גבולות ברורים והבנייה של הרגלים קבועים וברורים הוא השינה.

נושא השינה דורש התייחסות מיוחדת וחשובה במיוחד. עייפות מתמשכת, הן של הילד והן של ההורה פוגעת לא רק בתפקודו של כל אחד בנפרד, אלא גם בדינמיקה ובאיכות הקשר בין ההורה לילד. לכן, יצירת דפוסי שינה מותאמים ובריאים עבור הילד חיונית מאד ויש לה השלכות רחבות יותר מאשר עייפות בלבד.

עלינו לזכור כי תינוקות נולדים אפריורית עם צרכים שונים. ישנם ילדים אשר עם לידתם ישנים כעשרים שעות ביממה וישנם כאלה הישנים חצי מזה. הבעיה נוצרת כאשר ילד מסיבות שונות אינו ישן את השעות הנחוצות לו באופן אינדיבידואלי. ילד הסובל מקשיי שינה, יהיה חסר סבלנות, יסבול מקשיי ריכוז, יבכה לעיתים קרובות, יראה עייף באופן התנהלותו, ובדרך כלל נתאר אותו כבעל טמפרמנט סוער עם נפילות מתח חדות.

דווקא הגבולות בשילוב החום המפנק שלנו יכולים לאפשר לילד שינה בריאה וטובה. מחד הוא זקוק לחום והפינוק שבמגע כדי לחוש בטוח ולשקוע בשינה טובה ומאידך למסגרת של גבולות ברורים, של זמנים ותנאים עקביים לקראת שינה.

תינוק אשר התרגל לישון בתנאים מסוימים דוגמת נדנוד או על הידיים זקוק לפעולה זו כדי להירדם מתוך התניה. אלה התנאים המוכרים לו כדי להגיע למצב שינה. גם מבוגרים דרך אגב ישנים במחזוריות קבועה ומדי כשעה וחצי לערך מתעוררים "בודקים את סביבתם" וחוזרים לישון (או שלא, כשיש הפרעות שינה או במצב של מתח וחרדה) בכל מקרה גם התינוק ישן במחזוריות וכאשר הוא מקיץ הוא זקוק לתנאים אליהם הורגל כדי לחזור ולישון בשלווה. לכן הרגל של תלות בנדנוד או הירדמות על הידיים לדוגמה, יכול לגרור הזדקקות של הילד לכך גם במהלך הלילה ולא רק בשלבי ההירדמות הראשוניים. רצוי לאפשר לילד להירדם תוך כדי סיפוק תנאים אופטימליים של בטחון ורגיעה. כלומר, הסביבה בה נרדם הילד צריכה להיות מוכרת וקבועה ללא גירויים חדשים שיסיחו את דעתו.

[fusion_builder_container hundred_percent="yes" overflow="visible"][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="no" center_content="no" min_height="none"]
חיתולי פמפרס אקטיב בייבי עם ספיגה מוגברת ללילה

כמו כן, מומלץ לדאוג שלילד יהיה חיתול שיהיה מסוגל לספוג כמות נוזלים רבה, דבר שישפר את איכות השינה וימנע ממנו להתעורר, כמו למשל חיתול פמפרס  אקטיב בייבי שמכיל שטח ספיגה גדול, ובכך מרחיק את הרטיבות מהר יותר מעור התינוק.
בכל מקרה ברגע שהילד מתעורר רצוי להרגיעו בהקדם כדי שיוכל לרכוש את תחושת הבטחון שגם כאשר אינו לידך, אם יזדקק לנו תמיד נגיע להיענות לצרכיו. בתחילה התינוק זקוק לנו באופן מלא וסימביוטי הוא חש אותנו כחלק בלתי נפרד מעצמו, במהלך התפתחותו הילד עובר חוויה של הפנמה של דמות ההורה באופן שמרגיע אותו גם ללא נוכחות קונקרטית של ההורה. תהליך זה נמשך זמן רב עד להפנמה מלאה של הילד באופן שיוכל לשאת את ייצוגו של ההורה כדמות מרגיעה גם ללא נוכחותו הפיזית.

אם כך נושא השינה הוא דוגמה מצוינת לשילוב המתבקש בין פינוק וחום לבין גבולות ומסגרת.

טיפים להורים:

1. לפנק מאהבה ולא כתגמול. הפינוק צריך להיות יזום מצד ההורה כביטוי רגשי לאהבתו ולא כמענה לתחושת אשם או כחלופה לדברים אחרים.

2. לשמור על גבולות ועל הכללים הנהוגים בבית גם כאשר מפנקים. גם לפינוק יש גבול, אחרת הוא מאבד מטעמו. כמו כן הפינוק לא צריך לבוא על חשבון בני הבית האחרים.

3. לפנק במגע, חום ודיבור ולא רק באופן חומרי. הפינוק הינו ערוץ חשוב לביטוי אהבתנו לילדים. אם הוא יקבל גוון חומרי בלבד, הילד עלול לפרש אהבה רק במושגים של חומר.

קשיים בשינה יכולים להיות פועל יוצא של:

1. סיבות פיזיולוגיות כמו קשיי עיכול, בקיעת שיניים, הצטננות וכיו"ב.

2. תנאים סביבתיים לא מותאמים דוגמת, חיתול לא מותאם, או לא סופג, לבוש מסורבל מדי, טמפרטורת החדר, סביבה בעלת גירויים רבים מדי המקשים על התינוק את השינה (מיטה אשר אין בה כמעט מקום לתינוק מרוב צעצועים ומוביילים) וכיו"ב.

3. סיבות של מתח ומצוקה נפשית סביב חרדת נטישה, התנסות כואבת, פחד מזרים, חלומות בלהה וכיו"ב.

4. הרגלי שינה משתנים ולא יציבים, הורים אשר לא מאפשרים לילד סביבה קבועה ותהליך רוטיני לקראת השינה.

כאשר הילד סובל מקשיי שינה מומלץ:

  • צורך בבדיקה פיזיולוגית בעיקר של מערכת הנשימה, כיוון שמתח השרירים הנמוך בשעת שינה יכול להקשות מאד על הנשימה לתינוק עם נטייה לאסטמה ברונכיט או סתם הצטננות.
  • הקניית הרגלי שינה קבועים וברורים. טקס שינה הכולל רצף פעולות קבוע בזמנים קבועים לקראת השינה.
  • צמצום הגירויים למינימום במיטת התינוק ובחדרו ולא להרדים את הילד בעזרת מופעי מולטי מדיה אור קוליים.
  • נגישות מיידית של ההורה אל הילד בעת יקיצה שלו, על מנת שיקיצה קלה לא תהפוך להתעוררות מלאה.

המאמר באדיבות חיתול פמפרס אקטיב בייבי החדש , המכיל שטח ספיגה גדול יותר מבעבר ובכך מרחיב את הרטיבות מהר יותר מעור התינוק. רוחב אזור הספיגה בחיתול הנוכחי הינו 80 מ"מ, בעוד שבחיתול הקודם היה הרוחב 70 מ"מ, משמע גידול של 14% מבעבר. בנוסף, לפמפרס אקטיב בייבי שכבת ספיגה כפולה אשר מעניקה לו יכולת ספיגה מצוינת.
השכבה הראשונה, "שכבת הקליטה" אחראית על מהירות הספיגה ותפקיד לפזר במהירות את הנוזלים על פני שטח פנים גדול יותר וכך לסייע לשכבה שתחתיה – ליבת החיתול – לספוג ולכלוא את הנוזלים באופן יעיל יותר.
השכבה השנייה, "שכבת הספיגה" מכילה את עיקר החומר הספוג. בתהליך הספיגה הנוזל הופך לג'ל, נכלא במרכז הספיגה ולא מתאפשרת חזרה כלפי מעלה של הנוזלים.שיפור טכנולוגי זה המאפשר הרחקת הרטיבות מעורו של התינוק מעניקה לו שנת לילה טובה ושלוה.

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול