זריקת צלסטון זריקה להבשלת ריאות עבור עוברים, מורכבת מסטרואידים, אשר ניתנת בד”כ לפני השבוע ה-34, כאשר ישנו חשש מהותי ללידה מוקדמת כאשר ריאות העובר עדיין לא בשלות בשביל לתפקד ולנשום באופן עצמוני מחוץ לרחם.

את זריקות הצלסטון נותנים בשני קורסים (סטים) בהפרש של יומיים בין זריקה וזריקה, והן בעלות השפעה מיטבית למשך 4 שבועות , כך שחשוב לתזמן את מועד ההזרקה לפחות 12 שעות לפני הלידה על מנת שהיא תשפיע , וכאשר ישנו חשש ממשי ללידה מוקדמת.

במידה וצוואר הרחם ארוך ויש צירים , אך אין חשש ללידה , מומלץ להמתין עם מתן הזריקות עד להתקצרות הצוואר.

תופעות הלוואי של זריקות הצלסטון הינן:

  • שיבוש בערכי הסוכר – במידה ואת עם סכרת הריון, יש לקחת גורם זה בחשבון וגם את ספירת הדם בסמוך להזרקה.
  • העובר עשוי להפוך ישנוני, ותחושי ירידה משמעותית בתנועות (כאשר נתנו לי את הזריקה שכחו לציין עובדה פשוטה זו, ואני הייתי בפאניקה כי כמעט ולא הרגשתי אותו בכלל במשך היומיים שלאחר הזריקה)
  • יש הטוענים כי זריקות הצלסטון מגדילות את הסיכון ל- NEC (נמק במעי)
  • גלי חום
  • דפיקות לב חזקות

אך יחד עם זאת, כאשר ישנה לידה מוקדמת מאיימת מתחת לשבוע 34 , זריקת צלסטון יכולה בהחלט לשפר את סיכויי התינוק לשרוד , וזריקת צלסטון יכולה לגרום לתינוק לנשום בכוחות עצמו במקום להיות מונשם במשך מספר ימים\ שבועות, דבר אשר פחות נעים לו בימי חייו הראשונים.

בתקופות מסוימות יש מחסור בתרופת הצלסטון, ואז מקבלים זריקת דקסמטזון שמבצעת את אותה הפעולה ואותה יותר קל להשיג בקופה. האפקט זהה.

זריקת צלסטון הבשלת ריאות עד איזה שבוע?

בעקרון, מרבית העוברים בשבוע 34 כבר יכולים לנשום באופן עצמוני ולכן בדרך כלל נותנים את הזריקה עד לשבוע 34 אם כי יש מקרים שגם בשבוע 35 ו-36 יתנו זריקה להבשלת ריאות.

זריקת הצלסטון הוכחה כיעילה במקרים רבים של לידות פג בשבועות מוקדמים כגון שבוע 24, 26, 28 והיא הגדילה משמעותית את סיכויי העובר לשרוד מחוץ לרחם למרות שבוע הלידה המוקדם והסיכונים הכרוכים בכך. לפעמים יש מצבים המסכנים את חיי העובר או חיי האם והם מחייבים לידה מוקדמת או מצבים בהם פשוט מתחילה לידה לפני הזמן ואז נאלצים לפעול במהירות ולקבל החלטות על מנת לשמור ככל האפשר על העובר ובריאותו ולתת לו סיכויים יותר גבוהים לשרוד ולהתפתח.