דופק לעובר מאיזה שבוע  ניתן לראות? זו אחת השאלות שכל אישה שמנסה להקלט להריון בפעם הראשונה שואלת את עצמה.

נשים שנקלטות להריון, מגלות זאת בד”כ לאחר איחור במחזור.
במידה והן מנסות להקלט להריון ומדובר על הריון מתוכנן, מרבית הנשים יבדקו בשלב ממש התחלתי האם הן בהריון באמצעות בדיקהביתית לזיהוי הריון או באמצעות בדיקת דם לאחר מועד הווסת המיועד שמאחר.

מרבית הרופאים יזמנו את האישה לבדיקת אולטראסאונד לדופק בסביבות שבוע 6-8. כל רופא והאג’נדה שלו על מנת לבדוק האם רואים דופק לעובר והאם הוא מתפתח כשורה ובמידה ולא רואים דופק, האם יש שק הריון והתחלה של משהו שנראה כמו עובר, או כל ממצא אחר שיוכל להעיד שההריון מתפתח כמו שצריך היות ולעיתים הביוץ מתרחש בשלב מאוחר יותר ממה שחושבים או דווקא באותו חודש ספציפי התקיים מאוחר יותר.

יש רופאים שמעדיפים לזמן את האישה בשבוע 8 מאחר ובמקרים רבים יש ביוץ מאוחר שלא תמיד מודעים אליו. כאשר בודקים את גיל ושבוע ההריון באמצעות מחשבון הריון, בד”כ המחשבון מחשב לפי ביוץ כעבור 14 יום ממועד הווסת האחרונה.

יש מקרים רבים שבהם הביוץ מתרחש לאחר 20 יום ויותר ממועד קבלת הווסת ועובדה זו משפיעה על גיל ההריון ובינינו, מרבית הנשים לא באמת יודעות מתי הן בייצו במדויק.

בשל כך לאחר שרואים את שק ההריון או העובר באולטראסאונד, ניתן יהיה לקבוע גיל הריון משוער ע”פ הבדיקה.

במידה ואין לך תאריך מדויק של הביוץ או שלא ניסית לזהות אותו באמצעי כלשהו (בדיקת ביוץ, מוניטור ביוץ, מדידת חום), סביר להניח שאם יש הפרש של שבוע ויותר בגיל ההריון, כנראה שהביוץ שלך התקיים לאחר היום ה14 למחזור.

אין ממה לחשוש. במרבית המקרים פשוט היה ביוץ מאוחר ולכן רוב הרופאים רוצים להיות בטוחים שתגיעי לבדיקה וכבר תראי דופק, במקום להכנס לחששות שההריון לא מתפתח במידה וטרם ראיתם דופק או שהתגלה עובר קטן מהצפוי.

 

בדיקת אולטראסאונד לדופק

כאשר תגיעי לבדיקת האולטראסאונד הראשונה שלך, היא תבוצע בשיטה הוגינלית. הרופא מכניס לתוך הנרתיק מתמר שיודע לשדר גלים על קוליים ולהפוך את המידע הזה לתמונה הנצפית על גבי המסך. בשל העובדה שהרחם נמצאת מאוד נמוך בשלב זה עמוק בתוך האגן, יותר קשה לקבל תמונה ברורה מאולטראסאונד בטני , על גבי הבטן. כך שאם את הולכת עם בן זוגך לבדיקה, כדאי שתכיני אותו מראש.

הבדיקה לדופק בדרך כלל לא כואבת אלא טיפה לא נעימה, אבל לא משהו שאי אפשר לעמוד בו וזה תלוי בך וכמה תהיי רפויה ולא מכווצת ובמקצועיות הרופא או הטכנאי שבודק את הדופק.

בדיקות אולטראסאונד ממשיכות בצורה וגינלית בדרך כלל עד שבוע 12-14 שאז הרחם כבר גבוהה יותר והעובר גדל וקל יותר לצפות בו.

בדרך כלל בהריון תקין ניתן לראות שק הריון בשבוע 5,

בשבוע 6-7 רואים שק חלמון \ קוטב עוברי וכבר צריכים לראות עובר ודופק פועם (מאופיין בנקודה קטנטנה על המסך, בעיקר עין מיומנת של רופא או טכנאי יודעת לזהות).

יחד עם זאת, ישנם מקרים של מכשיר אולטראסאונד ישן מדי, מיקום פנימי של הרחם, התפתחות איטית של שק ההריון, שבהם לא רואים דופק בשבוע 7 או אפילו שק הריון.

יצא לי להתקל במקרים רבים שבהם נצפה דופק רק בשבוע 8-9 וההריונות התפתחו בצורה תקינה.

חשוב להיות ריאליים , לשמוע מה שהרופא אומר ואם הגעתם לבדיקה ועדיין לא נצפה דופק, המתינו שבוע נוסף ובדקו אם יש התפתחות ואם שק ההריון גדל.

לצערנו, יש גם מקרים שבהם שק ההריון מתפתח אך לא מתפתח בפנים עובר או כאשר העובר מתחיל להתפתח ומפסיק מסיבות שונות.

במצב כזה מומלץ עדיין להמתין שבוע, לפחות עד שבוע 8 וחצי שאז כבר אמורים לראות משהו בבירור ורק אז לקבל החלטה לגבי המשך ההריון.

מקרים של הריון שמפסיק להתפתח בשליש הראשון מאוד שכיחים כיום וכ-25% מההריונות לא מתפתחים בצורה תקינה מסיבה כזו או אחרת ואז יש לעבור הפסקת הריון או שהגוף פולט לבד.

 

אני ממליצה לכן לשמור על אופטימיות, לחשוב חיובי, ואם נפלת בסטטיסטיקות, תאמצי גישה של מה שצריך לקרות קורה ויהיה לך הרבה יותר קל לעבור את זה למרות האובדן והקושי.

חשוב לזכור שזה שההריון לא יתפתח לא מעיד בהכרח על הריונות עתידיים ועל הצלחתם ובחלק מהמקרים הגוף דוחה את ההריון כאשר הוא מתפתח בצורה לא תקינה.

במידה ויש לך 3 הריונות שלא מתפתחים בשלב כזה או אחר, מומלץ לפנות לרופא לטובת בירור קרישיות, בדיקה של רמות הפרוגסטרון בגוף והמצב הגופני שלך על מנת לבדוק את הסיבה שבגינה ההריונות לא מתפתחים.