דופק לעובר מאיזה שבוע ?

 דופק לעובר מאיזה שבוע  ניתן לראות? זו אחת השאלות שכל אישה שמנסה להקלט להריון בפעם הראשונה שואלת את עצמה.

נשים שנקלטות להריון, מגלות זאת בד"כ לאחר איחור במחזור.
במידה והן מנסות להקלט להריון ומדובר על הריון מתוכנן, מרבית הנשים יבדקו בשלב ממש התחלתי האם הן בהריון באמצעות בדיקהביתית לזיהוי הריון או באמצעות בדיקת דם לאחר מועד הווסת המיועד שמאחר.

מרבית הרופאים יזמנו את האישה לבדיקת אולטראסאונד לדופק בסביבות שבוע 6-8. כל רופא והאג'נדה שלו על מנת לבדוק האם רואים דופק לעובר והאם הוא מתפתח כשורה ובמידה ולא רואים דופק, האם יש שק הריון והתחלה של משהו שנראה כמו עובר, או כל ממצא אחר שיוכל להעיד שההריון מתפתח כמו שצריך היות ולעיתים הביוץ מתרחש בשלב מאוחר יותר ממה שחושבים או דווקא באותו חודש ספציפי התקיים מאוחר יותר.

יש רופאים שמעדיפים לזמן את האישה בשבוע 8 מאחר ובמקרים רבים יש ביוץ מאוחר שלא תמיד מודעים אליו. כאשר בודקים את גיל ושבוע ההריון באמצעות מחשבון הריון, בד"כ המחשבון מחשב לפי ביוץ כעבור 14 יום ממועד הווסת האחרונה.

יש מקרים רבים שבהם הביוץ מתרחש לאחר 20 יום ויותר ממועד קבלת הווסת ועובדה זו משפיעה על גיל ההריון ובינינו, מרבית הנשים לא באמת יודעות מתי הן בייצו במדויק.

בשל כך לאחר שרואים את שק ההריון או העובר באולטראסאונד, ניתן יהיה לקבוע גיל הריון משוער ע"פ הבדיקה.

במידה ואין לך תאריך מדויק של הביוץ או שלא ניסית לזהות אותו באמצעי כלשהו (בדיקת ביוץ, מוניטור ביוץ, מדידת חום), סביר להניח שאם יש הפרש של שבוע ויותר בגיל ההריון, כנראה שהביוץ שלך התקיים לאחר היום ה14 למחזור.

אין ממה לחשוש. במרבית המקרים פשוט היה ביוץ מאוחר ולכן רוב הרופאים רוצים להיות בטוחים שתגיעי לבדיקה וכבר תראי דופק, במקום להכנס לחששות שההריון לא מתפתח במידה וטרם ראיתם דופק או שהתגלה עובר קטן מהצפוי.

 

בדיקת אולטראסאונד לדופק

כאשר תגיעי לבדיקת האולטראסאונד הראשונה שלך, היא תבוצע בשיטה הוגינלית. הרופא מכניס לתוך הנרתיק מתמר שיודע לשדר גלים על קוליים ולהפוך את המידע הזה לתמונה הנצפית על גבי המסך. בשל העובדה שהרחם נמצאת מאוד נמוך בשלב זה עמוק בתוך האגן, יותר קשה לקבל תמונה ברורה מאולטראסאונד בטני , על גבי הבטן. כך שאם את הולכת עם בן זוגך לבדיקה, כדאי שתכיני אותו מראש.

הבדיקה לדופק בדרך כלל לא כואבת אלא טיפה לא נעימה, אבל לא משהו שאי אפשר לעמוד בו וזה תלוי בך וכמה תהיי רפויה ולא מכווצת ובמקצועיות הרופא או הטכנאי שבודק את הדופק.

בדיקות אולטראסאונד ממשיכות בצורה וגינלית בדרך כלל עד שבוע 12-14 שאז הרחם כבר גבוהה יותר והעובר גדל וקל יותר לצפות בו.

בדרך כלל בהריון תקין ניתן לראות שק הריון בשבוע 5,

בשבוע 6-7 רואים שק חלמון \ קוטב עוברי וכבר צריכים לראות עובר ודופק פועם (מאופיין בנקודה קטנטנה על המסך, בעיקר עין מיומנת של רופא או טכנאי יודעת לזהות).

יחד עם זאת, ישנם מקרים של מכשיר אולטראסאונד ישן מדי, מיקום פנימי של הרחם, התפתחות איטית של שק ההריון, שבהם לא רואים דופק בשבוע 7 או אפילו שק הריון.

יצא לי להתקל במקרים רבים שבהם נצפה דופק רק בשבוע 8-9 וההריונות התפתחו בצורה תקינה.

חשוב להיות ריאליים , לשמוע מה שהרופא אומר ואם הגעתם לבדיקה ועדיין לא נצפה דופק, המתינו שבוע נוסף ובדקו אם יש התפתחות ואם שק ההריון גדל.

לצערנו, יש גם מקרים שבהם שק ההריון מתפתח אך לא מתפתח בפנים עובר או כאשר העובר מתחיל להתפתח ומפסיק מסיבות שונות.

במצב כזה מומלץ עדיין להמתין שבוע, לפחות עד שבוע 8 וחצי שאז כבר אמורים לראות משהו בבירור ורק אז לקבל החלטה לגבי המשך ההריון.

מקרים של הריון שמפסיק להתפתח בשליש הראשון מאוד שכיחים כיום וכ-25% מההריונות לא מתפתחים בצורה תקינה מסיבה כזו או אחרת ואז יש לעבור הפסקת הריון או שהגוף פולט לבד.

 

אני ממליצה לכן לשמור על אופטימיות, לחשוב חיובי, ואם נפלת בסטטיסטיקות, תאמצי גישה של מה שצריך לקרות קורה ויהיה לך הרבה יותר קל לעבור את זה למרות האובדן והקושי.

חשוב לזכור שזה שההריון לא יתפתח לא מעיד בהכרח על הריונות עתידיים ועל הצלחתם ובחלק מהמקרים הגוף דוחה את ההריון כאשר הוא מתפתח בצורה לא תקינה.

במידה ויש לך 3 הריונות שלא מתפתחים בשלב כזה או אחר, מומלץ לפנות לרופא לטובת בירור קרישיות, בדיקה של רמות הפרוגסטרון בגוף והמצב הגופני שלך על מנת לבדוק את הסיבה שבגינה ההריונות לא מתפתחים.

 

‏17 תגובות

 1. רחלי ב- 1 ביולי 2012 בשעה 20:10

  שלוםם! רציתי לשאול בבקשה שאלה חשובה..עד עכשיו)1.7.12.) המחזור שלי מאחר ב80 יום.
  עשיתי בדיקת דם לזהות הריון-וייצא שלילי.והרופאה נתנה לי כדור בשם:"PROVERA" לזרז את המחזור.ואף המחזור לא הגיע. עשיתי לפני שבוע בדיקה ביתיב ויצא פס חיוור.עשיתי למחרת בדיקת דם וייצא חיובי(119רמת בטע או איך שאומרים את זה). אבל בעלי טוען שהוא שמע באינטרנט בפורומים שייש מצב שהכדורים גרמו לתוצאה חיובית. ותכלס באמת זה לא חיובי…. תוכלו לעזור לי בבקשה??? אני אוכלת סרטים כבר הרבה זמן….פליז תשובה… 2. אמא ב- 1 ביולי 2012 בשעה 23:13

  היי, בטא של 119 זה לגמרי הריון! ממליצה לך לפנות לרופא ולבדוק עוד שבועיים דופק. לפעמים יש פשוט ביוץ מאוחר. בהריון שלי עם התאומות הביוץ היה רק בסביבות היום ה-35 למחזור בערך וביום ה-45 ראיתי שני פסים.
  בהצלחה ומזל טוב! 3. את מזכירה לי נשכחות ב- 9 ביולי 2012 בשעה 17:04

  הסיפור שלך ממש זהה לשלי, הבת שלי היום בת שלוש 🙂

  מזל-טוב ! 4. ורוניקה ב- 12 בנובמבר 2012 בשעה 18:06

  תגידו לי בבקשה אני לא מבינה כלום, בבדיקות דם אני בהריון, אני נמצאת בשבוע 7.4, ובאולטרסאונד רואים את השק ההריון אך לא נצפה קוטב עוברי וגם לא נצפה דופק, האם זה בסדר? 5. אמא ב- 14 בנובמבר 2012 בשעה 9:30

  הי ורוניקה, הייתי ממתינה עוד שבוע- שבוע וחצי. לפעמים יש ביוץ מאוחר ולכן דופק נצפה בשלב מאוחר יותר. מחזיקה לך אצבעות שיסתדר! אצלי הביוץ מאוחר ובהריון של הבן ראו דופק רק בשבוע 7+3 לפי הוסת שהתאים לשבוע 6+2 ועם התאומות ראו דופק בשבוע 8+4 לפי הוסת שהתאים ל6+1.
  בהצלחה~! חלי 6. ליאורה ב- 10 במאי 2015 בשעה 13:33

  אני בת 26 נכנסתי להריון לאחר זמן רב היום אני בשבוע השישי
  הרופא טוען שיש שק אך לא רואים את הילד
  האם זה משהו גרוע תעזרו לי בבקשה 7. רחל ב- 19 ביוני 2015 בשעה 14:44

  שלום אני בת 26 נכנסי להריון ואני כבר שבוע 5 ולא נצפה שק הריון בבדיקת דם יש הריון אבל אני לקחתי כדורים לזרור המחזור " פרוברה" האם זה השפיה על ההריון 8. טיטי טובולינה ב- 26 ביולי 2015 בשעה 3:35

  כמה פאסימיות יא אללה – מתחרטת שנכנסתי 9. לירז ב- 21 בנובמבר 2015 בשעה 0:33

  עם אני בשבוע 8 ועדיין לא רואים דופק מה עושים 10. אמא ב- 1 בדצמבר 2015 בשעה 0:45

  מחכים עוד שבועיים, לפעמים יש ביוץ מאוחר או מכשיר לא מספיק מתקדם . מחזיקה אצבעות. 11. איילה ב- 18 בדצמבר 2015 בשעה 9:51

  היי. אני בשבוע 5 להיריון, עשיתי בדיקת דם וגם בדיקה ביתית ויצא לי חיובי. אתמול עשיתי אולטרסאונד ולא ראו עדיין שק היריון. זה תקין? 12. אמא ב- 10 בינואר 2016 בשעה 14:18

  לפעמים רואים שק הריון רק בשבוע 6-7 בגלל הפריה מאוחרת. תמתיני עד שבוע 8-9 לדופק 13. סאמינ ב- 29 במרץ 2016 בשעה 15:06

  היי המחזור שלי היה ב7.2
  והביוץ היה 20.2 עכשיו אני באיזה שבוע מחר יש לי בדיקת אולטרסאונד מופיע דופק או לא עדין ??
  תעזרי לי בבקשה 14. מורן ב- 9 ביוני 2016 בשעה 15:23

  הי בנות …אני נמצאת בשבוע 5+5 נכו לתאריך 7.6ובטא 8500 בבדיקת אולטראסאונד באותו התאריך אצל טכנאית נאמר לי כי נצפה שק הריון ונוזל עוברי קבעו לי טור ביום שלישי האחרון לעשרה ימים קדימה לבדיקת אולטראסאונד נוספת האם זה תקין או שמה הבטא גבוהה מידי ויש לי ממה לחשוש אשמח אם תוכלו לענות לי תודה 15. אמא ב- 14 ביוני 2016 בשעה 17:44

  ייתכן ומדובר בהריון תאומים או שהביוץ היה מוקדם יותר ממה שחשבת. בהצלחה! 16. אנונימית ב- 21 ביוני 2016 בשעה 8:20

  שלום לכולן,
  נכנסתי אתמול לשבוע 6.
  הייתי אתמול אצל הרופא לבדוק עובר והיה רק שק הריון אמר להגיע עוד שבוע .
  אני ממש לחוצה. האם להגיע בשני הבא או לקראת חמישי? 17. שירה ב- 26 באוקטובר 2016 בשעה 21:28

  שלום לכולם,
  אני בשבוע 8 ו3 ימים לפי ווסת אחרונה.
  הייתי אתמול בבדיקת דופק ולא ניצפה דופק עוברי והעובר מתאים לשבוע 7. נישלחתי למיון לבצע גרידה האם ניראה שכדאי להמתין או ללכת למיון לבצע גרידה או עם כדורים??השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.

מעבר לסרגל הכלים