» » בלוג » תינוקות ופעוטות » פעוטות » גלישה בטוחה באינטרנט עבור קטנטנים
פעוטות

גלישה בטוחה באינטרנט עבור קטנטנים

כיום האינטרנט הוא עולם הולך ומתרחב של אתרים ובעלי אינטרסים להפצת מסרים ותכנים ונדמה כי עלינו לחנך את ילדינו לא רק להתנהלות במרחב הפיזי אלא גם בזה הוירטואלי.

מאת: בת-שיר סולמי

עידן התקשורת המקוונת והחשיפה הבלתי מוגבלת לתכנים ומסרים כבר כאן מספר שנים. כשעשינו את צעדינו הראשונים במדיה החדשה הזו, היינו כבר בוגרים יחסית כדי להפעיל שיקול דעת ויכולנו להימנע ממלכודות ופיתיונות כזב. ואולם כיום האינטרנט הוא עולם הולך ומתרחב של אתרים ובעלי אינטרסים להפצת מסרים ותכנים ונדמה כי עלינו לחנך את ילדינו לא רק להתנהלות במרחב הפיזי אלא גם בזה הוירטואלי.

לא תאמינו, אבל מסתבר שגם באתרים של  ילדים צעירים ישנה אפשרות להתכתבות ולתקשורת עם אנשים במרחב הוירטואלי. ושוב אנו מוצאים עצמנו קרועים בין הרצון לשילוב של בתנו הצעירה במיומנויות המחשב הנדרשות כיום, לבין הצורך בהגנה ובשמירה עליה מפני תקשורת בלתי מוגנת עם זרים. ברור שלא הכול בשליטתנו, אך באלו כלים אפשר להשתמש כדי להגן על ילדתנו מול העולם הווירטואלי הגדול, המכיל סכנות רבות כל כך?

עלייה בחשיבות המחשב ככלי תקשורת

המחשב הפך בשנים האחרונות להיות כלי תקשורת וצריכה מרכזי: החל מרכישת טיטולים במרכז או פרחים בירושלים וכלה ביצירת באז לצורכי שיווק וחשיפה. כבר מגיל מוקדם מאוד, גני ילדים וכיתות ראשונות. ילדים צעירים יודעים כיצד להשתמש במחשב, לשחק בו ולתקשר באמצעותו עם חבריהם. אחד היתרונות הבולטים בשימוש של ילדים צעירים במחשב הוא האימון בקריאה, בכתיבה ובמפגש עם סמלים אורייניים. לכן, קשה לנו כהורים למנוע מהם את הגישה למחשב או את הדרך הזו לתקשורת עם חבריהם. גם כשניתנת הזדמנות לילדים להתכתב ולעשות זאת בעזרת משפטים מובנים מראש על-ידי האתר, הילד מעדיף לכתוב בעצמו כדי ליצור ולהתאמן בכתיבה.

הסכנות בגלישה של קטנטנים באינטרנט

הסכנה המיידית והברורה מכולן היא האפשרות שילדנו יצור קשר עם אנשים בעלי כוונת זדון כמו סוטים, פדופילים ואנשים מבוגרים ומשועממים המשתעשעים בהם. תמימותם של ילדנו, מאפשרת למוחם הצעיר לקלוט מסרים ממש כמו שספוג קולט נוזלים. היא עשויה להוביל אותם להיפתח ולשתף פעולה עם אותם אנשים ואפילו במקרים קיצוניים עלולים גורמים זרים ובלתי תמימים אלה לגרום לילד למסור כתובת או טלפון ולהעמיק את הקשר. ישנן גם סכנות נוספות כגון כניסה לאתרים פורנוגראפיים או אתרים המכילים תכנים קשים ואלימים ומסרים שילדנו עדיין לא בשלים לצפות בהם או להיחשף אליהם.

איך נלמד את ילדנו לגלוש בצורה בטוחה?

ברור שבבסיס הלמידה של ההתנהלות במדיה האינטרנטית נציב את השיחות שלנו עם ילדנו על החוקים וכללי הזהירות שיש לנקוט תוך כדי הגלישה באינטרנט. אין ספק שאם ברצוננו לזכות בשיתוף הפעולה של הילד, ניטיב לעשות אם נבהיר לו את הרציונל שמאחורי הדברים. את חשיבות הדיסקרטיות שבגלישה באינטרנט, מה אפשר לספר בהתכתבות ומה לא. בגילאי בית הספר המוקדמים ממילא אנו מקדישים זמן וחשיבה לשיחות בנושא זהירות מזרים ושמירה על הגוף. שיחות אלו יכולות להיכנס לנישה של אותן שיחות.

דרכי התמודדות נוספות לגלישה בטוחה

כל הורה יודע את הגבול שעובר בין שמירה על ילדו לבין שמירה על הפרטיות ודרכו העצמאית של ילדו וכמה דק לעיתים הוא הגבול הזה. בנוסף לשימוש בשיחות והסברים נעקוב, נשמור ונשאל את הילד לעתים קרובות על ההתכתבויות שלו ותוכנן ונזכיר את כללי המפתח. אך לא נוכל להסתפק בשיחות ויש מספר דרכי פעולה טכניות להגנה על ילדנו ועלינו מפני גלישה באינטרנט:

  • תוכנה ליצירת דפדפן מותאם לילדים, הכולל רשימה של האתרים שהילד יכול לגלוש אליהם ומונע מהילד לגלוש לאתרים שאינם מופיעים ברשימה. יש אפשרות לראות רשימות של הורים אחרים ולהתכתב עם ילדים שהתוכנה מותקנת גם במחשב שלהם. החיסרון של התוכנה הוא בכך שהיא מותקנת באנגלית ועדיין לא בעברית.
  • יש תוכנות נוספות, שמציעות דרכים לבקרת הורים והגנה כוללת למחשב מפני כניסה לאתרים מסוכנים, שבהם אפשר להידבק בוירוסים שייפגעו במחשב. מדובר בהתמודדות טכנית של המחשב עם כניסה לאתרים וחדירה של תכנים זרים למחשב.
 

2
הגב

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
אוהדצור Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
צור
Guest
צור

לא הרבה שמעו עדיין על פתרון לכלל הסכנות מפניהן אנו חוששים לילדינו
שומר אישי לכל ילד ב 60 שקלים בחודש
אני עשיתי
את הסכום הזה אשקיע בילדי ליפני הטלויזיה בכבלים וגם לפני ביטוח הרכב שלי
זה נקרא נטבירד
netbird.co.il

אוהד
Guest
אוהד

כתבה ב 2 חלקים על תוכנות למעקב ובקרת השימוש של הילדים במחשב ובאינטרנט – חסימת אתרים מסוים, זמנים מותרים לשימוש במחשב, הגבלת משחקים אלימים ועוד.
כל התוכנות חינמיות לחלוטין.
http://bitim.co.il/?s=%D7%91%D7%A7%D7%A8%D7%AA+%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D

תוכן מקודם

מוצרי טיפוח טבעיים לתינוקות

B&B – מבצעים באתר BOOKING

הדילים השווים באמזון

המופעים הכי חמים

נמאס לך להלחץ בכל פעם שאת צוחקת?

חנות משלכם בשופיפיי בעברית בחינם:

מערכת דיוור ועד 4 דפי נחיתה בחינם !

טיסות זולות לחול