שמירת הריון ניתנת לאישה כאשר הריונה נמצא בסיכון, או שמהלך ההריון גורם למצב שבו האישה ההרה או העובר בסכנה, ולכן יש להיות במנוחה או במעקב צמוד.
מרבית רופאי הנשים לא ממהרים לתת שמירת הריון לנשים הרות אלא אם כן התקיים אחד מהמצבים הבאים בצורה אשר דורשת טיפול ותשומת לב.

סיבות שכיחות לשמירת הריון:
צירים מוקדמים– כאשר מתחילה פעילות רחמית לפני שבוע 34 , הצירים יכולים לבוא בדמות צירים אמיתיים, צירים מדומים או צירי ברקסטון היקס.
דינמיקה צוארית – מצב שבו ישנה פעילות בצואר הרחם אשר גורם לו להתקצר ולהתארך, בד"כ בעקבות פעילות רחמית. אורך צואר רחם תקין הינו בסביבות 3.5-4 ס"מ. כאשר הצואר רחם מתקצר מתחת ל2.8 ס"מ, זה מצב שבו ישנו צורך להתחיל מעקב על מנת שלא יווצר מצב של לידה מוקדמת.

יתר לחץ דם, רעלת הריון, עם או ללא בצקות– כאשר מופיע חלבון בשתן, קפיצות משמעותיות בלחץ דם, לחץ דם גבוה באופן כרוני, כאבי ראש, לעיתים רואים גם כמו הבזקי אור או טשטוש בראיה, התנפחות של הרגליים והידיים עם בצקות.

מחלות לב
מחלות במערכת הנשימה
סכרת הריונית
דימום– כל דימום שהוא מחייב בדיקת רופא במהלך ההריון, מאחר והוא יכול להיות סתם הפרשה דמית חסרת משמעות והוא יכול להגרם בשל התחלת הפלה או לסמן כאשר משהו במהלך ההריון לא תקין. חשוב לפנות לרופא במידה וישנו דימום על מנת לוודא שהכל תקין עם העובר, וכמו כן רופאים רבים ממליצים על מנוחה.
לעיתים דימום בהריון נגרם בשל חוסר בפרוגסטרון ובמצב כזה נותנים תמיכת פרוגסטרון לרחם.
עיכוב בגדילת העובר – IUGR שנוצר בד"כ בעקבות אי ספיקת שליה בעקבות בעיית קרישיות.
היסטוריה של לידות מוקדמות
בקע טבורי
כאבי גב קשים
ריבוי עוברים
שליה נמוכה\פתח– בד"כ גורמת לדימומים ויש לנוח על מנת למנוע התפתחות לידה מוקדמת
ריבוי או מיעוט מי שפיר-מצריכים מעקב צמוד

אישה לאחר 2 ניתוחים קיסריים- כאשר יש חשש שהצירים יגרמו לקריעת הרחם לרוב מעדיפים לאשפז להשגחה כאשר מתחילים צירים.
שיליה שהשתרשה על צלקת ברחם לאחר ניתוח קיסרי קודם – מצב נדיר מאוד, אך מצב מסוג זה הינו מאוד מסוכן הן לעובר והן לאם מאחר והצלקת יכולה לקרוס תחת העומס.

כאשר אישה מקבלת אישור לשמירת הריון, בד"כ עליה להיות במנוחה מלאה, בחצי ישיבה ובמקרים מסוימים כגון דינמיקה צוארית או פתיחה במצב של שכיבה.
רוב הרופאים היום ממליצים לאשה ההרה לעשות מעט פעילות כגון לצאת לפעמים, לזוז מעט בבית על מנת לגרום לזרימת דם תקינה ולמנוע היווצרות של קרישי דם כתוצאה מחוסר פעולה.
עבור האישה מצב שבו היא נאלצת לשכב בבית יכול להיות מתסכל מאוד, אך ברוב המקרים שמירת הריון יכולה לעזור לאישה להמשיך בהריון עד שבועות מתקדמים בהם העובר יוצא מכלל סכנה וסיכוייו לשרוד גדלים.
השבועות הקריטיים לרוב הם בין שבוע 24 לשבוע 28. ככל ששבוע הלידה עולה , כך עולים סיכוייו של העובר לשרוד ולגדול לתינוק בריא.

שמירת הריון אינה פיקניק, במיוחד לנשים אשר רגילות להיות עצמאיות בבית ולצאת לעבודה, בנוסף לכל החרדות הרבות שמלוות את ההריון שהוא בסיכון.
לשם כך ריכזתי עבורכן מספר טיפים לשמירת הריון שעליהם ניתן לקרוא במאמר על איך לעבור שמירת הריון ולהשאר שפויה.
מומלץ מאוד להכנס ולקרוא אם את בשמירת הריון,כתבתי מתוך ניסיון של 4 חודשי שמירת הריון ארוכים ביותר.

יחד עם זאת, כאשר אישה מקבלת אישור לשמירת הריון, שהוא למעשה מעל ל30 ימי מחלה רצופים, היא זכאית לקבל גמלת שמירת הריון מביטוח לאומי.
לפרטים בנושא שמירת הריון באתר ביטוח לאומי לחצי כאן

לסיכום :
כאשר אישה נמצאת בהריון בסיכון בגין אחת מהסיבות שמצוינות לעיל, אם היא תהיה בשמירת הריון סיכויי העובר לשרוד הינם גבוהים יותר.
לרוב שמירת ההריון מלווה במעקב של הריון בסיכון באחת ממרפאות ההריון בסיכון או בבתי חולים,
הכל תלוי בחומרת המצב ובמדיניות הרופא והקופה.
אמנם מדובר במצב לא נעים ולא קל, במיוחד כששמירת ההריון מגיעה בשלב מוקדם של ההריון ולא בסופו, אך בסופו של דבר זה שווה הכל כאשר את זוכה להחזיק תינוק בריא בידייך.